U Tvornici elektroda i ferolegura, koja je zatvorena od 1994., ekološka sanacija mazutne i katranske jame počela je u rujnu prošle godine. Nakon anonimne dojave da se sanacija koju je izvodilo riječko poduzeće INDEKO ne obavlja u skladu s rješenjem Ministarstva, a to znači isključivo termičkom obradom, viša inspektorica zaštite okoliša Živana Krnić u listopadu je zabranile sve daljnje radove. Do tog vremena mazutna jama bila je u cijelosti sanirana i materijal bez prethodne termičke obrade odvezen na šibenski deponij Bikarac i pomiješan s kućnim otpadom, a katranska se jama tek počela sanirati. Inspekcijskim je nalazom utvrđeno da mazutna jama nije bila sanirana sukladno rješenju Ministarstva, "ali bez štetnih posljedica".
Tadašnji direktor TEF-a Mate Zlatoper nakon toga je podnio ostavku, a Nadzorni odbor je za v.d. direktora imenovao Josipa Brakusa.
Zagrebačko poduzeće APO, koje nadzire ekološku sanaciju TEF-a, zatražilo je u dva navrata analizu uzoraka materijala koji je nastao razgradnjom otpada iz mazutne jame. Nakon što je poduzeće INDEKO dostavilo nalaze analize prema kojima su vrijednosti stavke "ukupni organski ugljik" u granicama dopuštenih, što znači da se otpad može smatrati komunalnim i nije opasan za okolinu, APO je zatražio provjeru kod Zavoda za javno zdravstvo grada Zagreba, gdje su analize i obavljene. Provjerom podataka u Zavodu je utvrđeno da su predočeni nalazi krivotvoreni, a relevantne vrijednosti znatno smanjene. Zbog toga je Zavod Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, a istraga o tome tko je i zbog čega krivotvorio nalaze Zavoda još uvijek traje.
Ilija Šmitran, direktor poduzeća INDEKO, izjavio je u telefonskom razgovoru s novinarima da ne zna ništa o krivotvorinama, niti o kaznenoj prijavi.
Predsjednik Nadzornog odbora TEF-a Gojko Lambaša najavio je danas da će radovi na ekološkoj sanaciji biti, u skladu s rješenjem Ministarstva zaštite okoliša, nastavljeni možda već krajem siječnja.