FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zastupnici EP-a odbacili deregulaciju novih GMO tehnika

Autor: Zrinka Treščec

ZAGREB/STRASBOURG, 7. lipnja 2016. (Hina) - Zastupnici Europskog parlamenta glasovali su u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu o Izvješću o tehničkim rješenjima za održivu poljoprivredu u EU-u zastupnice Antheje McIntyre iz Ujedinjenog Kraljevstva, pri čemu su zastupnici koji se protive GMO-u i deregulaciji tog područja, a među njima je i hrvatska zastupnica Marijana Petir, uspjeli izbaciti iz izvješća sporne dijelove, priopćio je ured zastupnice Petir.

Kako je priopćeno, iz izvješća su izbrisani kontroverzni pozivi na slabljenje svega onoga što europsku poljoprivredu čini prepoznatljivom u svijetu - način proizvodnje provjerenim tehnikama i tehnologijama te održivost proizvodnje na način da su europski poljoprivredni proizvodi po svojoj kvaliteti i sigurnosti vodeći u svijetu.

„Izvješće nažalost promovira nove tehnike genetskog inženjeringa te poziva na izmjenu europskog zakonodavnog okvira za GMO s ciljem da olakša autorizaciju novih tehnika i tehnologija čemu se odlučno protivim“, rekla je tijekom rasprave Petir. Glasovanjem je taj sporni dio izbačen.  

Biotehnološka industrija već duže vremena pokušava uvjeriti Komisiju u potrebu deregulacije novih GMO tehnika, što bi u konačnici značilo da proizvodi nastali njihovom primjenom ne bi trebali biti provjeravani i označavani.

Petir upozorava da neregulirana masovna primjena tih tehnika može imati dalekosežne posljedice za okoliš, biološku raznolikost, sigurnost hrane, ali i za pravo potrošača na informirani izbor te da je to razlog zbog kojeg im se protivi.

Dosadašnja tehnička izvješća i pravne analize suglasne su oko činjenice da nove GM tehnike o kojima se u izvješću raspravlja ulaze u nadležnost europskog zakonodavstva o GMO-u te uz već prepoznate rizike donose i set karakterističnih novih rizika i problema veznih uz svaku tehniku zasebno (poput recimo stvaranja neželjenog soja koji se može nekontrolirano širiti ako dospije u okoliš).

 „Nema znanstvenih razloga niti razborite pravne osnove koja bi podržala izuzeće novih GM tehnika od primjene postojećeg zakonodavstva EU-a o GMO-u te mi je drago da smo taj dio izbacili iz Izvješća“, rekla je Petir.

Drugo kontroverzno pitanje u ovom izvješću tiče se primjene „niskorizičnih kemijskih tvari“,  novih pesticida za čije se odobrenje i primjenu također traži olakšavanje administracije u procesu odobravanja.

Petir ističe da to posebno zabrinjava s obzirom na to da su ocjenu „niskorizičnosti“ dobili bez podrobne analize učinaka na zdravlje i okoliš.

„Također, zabrinjava stajalište da bi te tvari trebalo privremeno odobriti za upotrebu što se kosi s načelom predostrožnosti“, rekla je Petir ocijenivši takav prijedlog neodgovornim.

Upravo zato i postoje procedure i istraživanja kako bi se zajamčila sigurnost korisnicima tih tvari, ali u konačnici i potrošačima koji kupuju i koriste za hranu proizvode tretirane tim tvarima, ističe.

Petir drži da obje spomenute kontroverzne teme imaju za cilj podršku industrijskoj proizvodnji hrane, a poljoprivredna proizvodnja zasnovana na industrijskim principima rezultira štetnim učincima za okoliš, vodu, zrak i tlo, ali i biološku raznolikost.

„Drago mi je da smo skupili dovoljno ruku da takve prijedloge odbacimo“, rekla je Petir te dodala da poštivanje načela predostrožnosti smatra ključnim u sprječavanju šteta koje mogu biti daleko veće od planiranih dobiti, pri čemu je pozvala političare da o tome vode računa kada predlažu izvješća ili zakone, navodi se u priopćenju.

(Hina) pp/xzt yzt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙