MOSKVA
Bivši naftni tajkun i kritičar Kremlja Mihail Hodorkovski, koji je otputovao u Njemačku nakon što ga je pomilovao ruski predsjednik Vladimir Putin poslije deset godina provedenih u zatvoru, može se ako želi vratiti u Rusiju, rekao je u subotu glasnogovornik Kremlja. "Može se vratiti u Rusiju", rekao je glasnogovornik Dmitri Peskov. Glasnogovornik je odbio reći je li Hodorkovski oslobođen pod nekim uvjetima, te hoće li mu u domovini biti dozvoljeno bavljenje politikom. Peskov je rekao da je Hodorkovski napisao dva pisma Putinu, jedno kratko službeno i drugo dugo i osobnije, ali nije iznosio druge pojedinosti. Hodorkovski je u petak stigao u Berlin nekoliko sati nakon izlaska iz zatvora u Kareliji, na sjeverozapadu Rusije. U Berlinu, gdje se u subotu sastao sa starijim sinom Pavelom, objavio je priopćenje u kojem potvrđuje da je tražio oprost iz obiteljskih razloga, ali da nije priznao krivnju za utaju poreza.
ISTANBUL
Istanbulski sud optužio je i odredio pritvor za sinove turskih ministara unutrašnjih poslova i gospodarstava rano u subotu u sklopu korupcijskog skandala koji potresa Tursku i prijeti ugledu premijera Recepa Tayyipa Erdogana, izvijestili su televizijski kanali. Generalni direktor velike državne banke Halkbank također je među optuženima za korupciju, prijevaru, nedozvoljenu trgovinu zlatom i malverzacije, preciziraju informativni kanali NTV i CNN-Turk. Radi se o prvom slučaju tog obima koji zahvaća bliske osobe premijera Erdogana koji vodi Tursku od 2002. na čelu islamsko-konzervativne vlade. Sud je također odlučio optužiti i odrediti zatvor za poslovnog čovjeka Rezu Zeraba, osumnjičenog da je u središtu velike ilegalne trgovine zlatom u Iran, koji je pod međunarodnim embargom.
NEW YORK
Hrvatska je u petak u New Yorku položila ispravu o ratifikaciji amandmana Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda (ICC) koji se odnose na Izmjene i dopune Rimskog statuta vezane uz zločin agresije i na članak 8. o ratnim zločinima, priopćilo je u subotu Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP). Amandmani Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda usvojeni su 10. lipnja 2010. godine u Kampali, u Ugandi, a u Hrvatskom saboru ratificirani su 8. studenog 2013. godine. Nakon što je Hrvatska položila ratifikaciju, ukupan broj položenih ratifikacija vezanih uz zločin agresije je trinaest, a ukupan broj položenih isprava ratifikacije Amandmana članka 8. je šesnaest. Hrvatska je sedma članica EU-a koja je ratificirala ove amandmane.
JUBA
Vlada Južnog Sudana objavila je u subotu da je spremna bez preduvjeta razgovarati s Riekom Macharom, protivnikom predsjednika Salva Kiira kako bi se prekinuli oružani sukobi koji razaraju zemlju. Spremni smo bez preduvjeta razgovarati sa svim pobunjenicima, uključujući i Rieka Machara, navela je vlada na društvenoj mreži Twitter. Etiopski ministar vanjskih poslova Tedros Adhanom, koji je vodio izaslanstvo afričkog posredovanja u kojem je pet zemalja, izjavio je nakon susreta u petak s dvojicom protivnika da su razgovori "bili vrlo produktivni". Nakon porasta nasilja u Južnom Sudanu, gdje je u četvrtak ubijeno deset civila i dvojica pripadnika Plavih kaciga, UN i SAD su pozvali na dijalog.
SARAJEVO
Stotine studenata okupile su se u subotu u nekima od većih gradova u Bosni i Hercegovini kao bi prosvjedovali zbog najava da ta zemlja neće sudjelovati u programu "Erasmus +" Europske unije namijenjenom poboljšanju obrazovnih sustava europskih zemalja uz razmjene istraživača, studenata i profesora. Neformalna skupina "Revolucija +" u proteklim je danima posredstvom interneta prikupila više od šest tisuća potpisa popore inicijativi za okupljanje studenata u Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Banja Luci i Bihaću. U Sarajevu je odaziv bio skroman a dvjestotinjak sudionika prosvjeda održanog pred sjedištem parlamenta i Vijeća ministara BiH nosilo je transparente s porukama "Studenti su u pravu", "Na mladima nezaposlenost ostaje" te s različitim uvredama na račun vlasti.