Bančino tromjesečno istraživanje Tankan obuhvaća anketu među više od 10.500 kompanija, pri čemu je odgovarajući indeks njihovih očekivanja u prosincu dosegnuo najvišu razinu od prosinca 2007.
Pritom je podindeks koji mjeri raspoloženje među velikim proizvođačim poskočio na plus 16, s rujanskih plus 12.
Podindeks koji mjeri raspoloženje među kompanijama izvan proizvodnog sektora također je snažno poskočio, dosegnuvši najvišu vrijednost u više od šest godina, od plus 20, u odnosu na plus 14 koliko je iznosio u rujnu. Brojke predstavljaju razliku između kompanija koje stanje ocjenjuju dobrim i onih koje ga smatraju lošim.
"Abenomija ne koristi samo velikim, izvozno orijentiranim kompanijama – prvi puta od početka 90-ih godina broj malih kompanija koje poslovne uvjete smatraju povoljnim nadmašio je broj onih koje ih smatraju nepovoljnim", zaključuju u Capital Economicsu u osvrtu na istraživanje središnje banke.
Kako bi potaknuo posustalo gospodarstvo i suzbio deflaciju koja već desetljećima muči Japan, premijer Shinzo Abe odlučio se osjetno povećati javnu potrošnju i ojačati likvidnost preko središnje banke. Njegova je politika nazvana 'abenomija'.
Tako je u prvoj polovini ove godine nekada anemično japansko gospodarstvo tempom rasta premašilo ostale zemlje u skupini najbogatijih G7, budući da su vladine mjere pritisnule tečaj jena, pružajući potporu izvoznicima i jačajući tržišta dionica.
Istraživanje Tankan pokazalo je ipak da velike kompanije smanjuju kapitalnu potrošnju na kraju fiskalne godine koja završava u ožujku. Korporativna ulaganja spadaju pak među ključne točke premijerova plana za suzbijanje deflacije.
U razdoblju od srpnja do rujna japansko je gospodarstvo poraslo 0,3 posto, što znači da je oštro usporilo u odnos na prethodna tri mjeseca kada je poskočilo 0,9 posto. Time je vlada snizila početnu prognozu u kojoj je rast procijenila na 0,5 posto.
Na godišnjoj razini aktivnosti su porasle 1,1 posto, u odnosu na prvotno procijenjenih 1,9 posto.