FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

Autor: spuc
ZAGREB, 15. prosinca 2013. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 12,30 sati.

QUNU - Prvi južnoafrički crni predsjednik i ikona borbe protiv aparthejda Nelson Mandela pokopan je u nedjelju uz članove njegove obitelji u rodnom selu Qunuu, uz državne i vojne počasti. Južnoafrički predsjednik Jacob Zuma ustao je kada se lijes spuštao u grob. Vojni helikopteri i borbeni zrakoplovi nadlijetali su mjesto tijekom polaganja lijesa i ispaljeni su topovski hitci. Televizijske kamere koje su prenosile svečanost bile su isključene tijekom tradicionalnog vjerskog obreda. Nakon desetodnevne državne žalosti i niza komemorativnih svečanosti u Južnoafričkoj Republici i u svijetu, posljednji službeni oproštaj održan je u tom seocetu na jugoistoku zemlje gdje je u krugu obitelji pokopan oko podneva. Mandelinu je ukopu, održanom uz počasni plotun, vojnu pratnju, vjerske pjesme, dječje zborove i 95 svijeća (za svaku godinu jedna), nazočilo nekoliko tisuća ljudi. No njegov dugogodišnji prijatelj i drug u borbi protiv aparthejda Ahmed Kathrada podsjetio je u svom govoru na "ljubav, jednostavnost, poniznost i odvažnost" tog srdačnog velikana otvorena duha. Unuka pokojnog Mandele, Nandi unijela je malo opuštenosti u atmosferu osvrnuvši se na pripovjedačke kvalitete svog "tatamkhulua" (djeda). "Volio je priče u kojima se mogao našaliti na svoj račun", podsjetila je, ali je bio i "strog djed, sklon stezi kako bi nas pripremio za život". "Nedostajat ćeš nam tatamkhulu. Nedostajat će nam tvoj strogi glas kad nisi bio zadovoljan nama, nedostajat će nam tvoj smijeh..." Čak su i afrički čelnici za govornicom posegnuli za uobičajenim komplimentima, pa je predsjednica Malavija Joyce Banda istaknula da su "svi bili zaljubljeni u Mandelu", što je skup popratio pljeskom. Nekoliko svjetskih uglednika, poput princa Charlesa, bivših francuskih premijera Lionela Jospina i Alaina Juppea te britanskog poduzetnika Richarda Bransona, uspjelo je ući na taj skup na kojemu su prevladavali Južnoafrikanci. Ova je svečanost bila puno manja od međunarodne komemoracije održane u utorak na stadionu u Sowetu kamo je došlo stotinjak svjetskih čelnika, među kojima i američki predsjednik Barack Obama koji je odao počast "orijašu povijesti". U JAR-u je sve zastalo na nekoliko sati, koliko je trajao ukop kojega je početak prenosila državna televizija a mogao se pratiti na golemim videozaslonima.

OSLO - Kina i ostala brzorastuća gospodarstva pretekla su zapadne zemlje po količini elektroničkog otpada, od televizora do mobilnih telefona, a prognoze govore da će od 2012. do 2017. količina tog tipa otpada u svijetu porasti 33 posto, objavila je u nedjelju koalicija UN-ovih, vladinih i nevladinih agencija i udruga. Prvo izvješće koje se bavi globalnim rasporedom otpada s ciljem poticanja recikliranja i sigurnijeg odlaganja otrovnih komponenti, pokazuje kako gospodarski rast zemalja u razvoju utječe na globalnu ekonomiju, čak i u pogledu zagađenja. "Elektonički otpad zahtjeva globalnu pozornost", rekao je Reudiger Kuehr s UN-ova sveučilišta i izvršni direktor inicijative koja okuplja UN-ove agencije, vlade, nevladine organizacije i znanstvenike. Količina elektroničkog otpada u svijetu porast će s 48.9 milijuna tona 2012. na 65.4 milijuna tona između 2012. i 2017., kažu u inicijativi. Do 2017., godišnja količina odbačenih strojeva za pranje rublja, kompjutora, hladnjaka, elektroničkih igračaka i ostalih sličnih uređaja doseći će težinu 200 zgrada Empire State Building ili 11 egipatskih piramida. Dio otpada iz bogatih država završava u zemljama u razvoju gdje ga velik broj ljudi rastavlja u opasnim uvjetima i za nisku plaću. Otpad iz brzorastućih ekonomija te iz Rusije i ostalih bivših sovjetskih republika premašuje količinu koju su 2012. proizvele zapadne zemlje poput SAD-a, EU-a, Japana, Australije. Te je godine Zapad proizveo 23.5 milijuna tona otpada, a ta druga skupina zemalja 25.4 milijuna tona, što predstavlja zaokret u odnosu na ranije procjene za 2007. kada je Zapad proizvodio većinu svjetskog elektroničkog otpada, ističu u inicijativi.

NAIROBI - Dvije žrtve ranjene u subotnjem napadu ručnom bombom na autobus u Nairobiju umrle su, pa se broj žrtava, koji još nije konačan, popeo na šest, priopćila je u nedjelju kenijska policija koja ispituje jednog osumnjičenika. "Izgubili smo dvije žrtve u bolnici, gdje još ostaje tridestak primljenih osoba", rekao je načelnik policije u Nairobiju Benson Kibue. "Sada se broj žrtava tog napada popeo na šest", dodao je. "Istraga se nastavlja, imamo osumnjičenika koji je uhićen odmah nakon napada. Pomaže nam u istrazi", dodao je Kibue ne navodeći druge pojedinosti. U subotu predvečer eksplozivna naprava, najvjerojatnije velike snage, raznijela je autobus s 32 mjesta koji je prometovao u četvrti Eastleigh poznatoj kao Mali Mogadishu, gdje živi velika zajednica Somalijaca i Kenijaca somalijskog podrijetla. U eksploziji je oštećeno i vozilo koje je bilo iza autobusa. Poginuo je barem jedan vozač osobnog automobila, rekli su očevidci. Kako u nedjelju prenosi kenijski tisak, svjedoci kažu da je u napadu više osoba zadobilo teške ozljede. Policija je u subotu navečer izvijestila da istražuje kako bi utvrdila je li ručna bomba ili naprava kućne izrade kojima je izveden napad, bačena izvana, postavljena u autobus ili ju je unio neki putnik. Ovo je četvrti napad u Keniji u zadnjih pet dana. Kenija je u četvrtak obilježavala 50. obljetnicu neovisnosti, ali se ovi napadi, za koje još nitko nije preuzeo odgovornost, ne mogu povezati jer se razlikuju po načinu izvođenja i po metama. U četvrtak je na minibus s turistima u Mombasi, drugom po veličini gradu u zemlji, bačena ručna bomba koja nasreću nije eksplodirala. Otkako je u listopadu 2011. poslala u Somaliju svoju vojsku da se bori protiv islamista iz skupine Šebab, Kenija je poprište sve brojnijih napada, napose na istoku, gdje prolazi 700 km duga granica sa Somalijom, ali i u Nairobiju i u Mobasi.

SANAA - Japanskog konzula u Jemenu u nedjelju su izbole nožem nepoznate osobe zbog čega je smješten u bolnicu u Sani, gdje su sve češći otmice i napadi na strance, doznaje se od japanskog veleposlanstva. Konzul je u trenutku napada bio sam u automobilu, rekao je glasnogovornik veleposlanstva koji nije mogao reći je li to bio pokušaj otmice. Po riječima japanskog diplomata, konzul je dobio pet uboda nožem. "U 8.00 sati (6.00 sati po srednjoeuropskome vremenu) konzula su napale nepoznate osobe. Ozlijeđen je i primljen u bolnicu. Sada je dobro", rekao je glasnogovornik za France Presse, dodavši da motivi napada nisu poznati. Dodao je da konzul, čiji identitet nije otkriven, nije imao osobne čuvare. "Sam je vozio automobil" u trenutku napada dok je išao u veleposlanstvo. Napad se dogodio u Haddi, četvrti na jugu prijestolnice u kojoj su diplomatska predstavništva. Napadi na strance učestali su zadnjih mjeseci u Sani, gdje je 26. studenog jedan bjeloruski vojni stručnjak ubijen a jedan ranjen.

AŠHABAD - Turkmenci su u nedjelju počeli glasovati na prvim "višestranačkim" parlamentarnim izborima u zemlji na kojima ipak nema najveće oporbene stranke kadre da uzdrma vlast predsjednika Gurbangulija Berdimuhamedova. Birališta su se otvorila u 7.00 sati po lokalnom vremenu a birači koji prvi put izlaze na izbore primili su simboličan dar: žene crvenu ružu a muškarci notes s grbom zemlje. Skupine djece koja su plesala i pjevala te novogodišnji ukrasi na biralištima stvorili su praznično ozračje. Oko 3 milijuna Turkmenaca treba izabrati 125 zastupnika na petogodišnji mandat. Ovo je prvi put u povijesti parlamenta ove bivše sovjetske republike u srednjoj Aziji da na parlamentarnim izborima sudjeluju dvije stranke, izjavilo je za AFP središnje izborno povjerenstvo. Na zadnjim izborima u 2008. sudjelovala je samo Demokratska stranka Turkmenistana. Ta će se stranka ovaj put utrkivati za 125 mjesta u Majlisu, turkmenskom parlamentu, sa Strankom turkmenskih industrijalaca i poduzetnika osnovanom u kolovozu 2012. Prva stranka ima 99 kandidata a druga 21. Tu je i desetak drugih, provladinih kandidata koji zastupaju sindikate, žene i mladež. I sama Stranka turkmenskih industrijalaca i poduzetnika nije, čini se, sklona ulaziti u spor s režimom i uglavnom je smatraju simpatizerom Berdimuhamedove politike. OESS će prvi put poslati svoje promatrače u ovu zemlju a njegovo izaslanstvo predvodi Francuz Alexandre Keltchewski. Berdimuhamedov je došao na vlast 2006. nakon smrti diktatora Saparmurata Nijazova koji je pretvorio Turkmenistan u jednu od najizoliranijih zemalja svijeta, a 2012. je ponovo izabran s 97 posto osvojenih glasova.

(Hina) xps yps

An unhandled error has occurred. Reload 🗙