Generalni direktor WTO-a Roberto Azevedo izradio je prijedlog teksta koji će biti podnesen svim zemljama-članicama, signalizirajući kako vjeruje da je pronašao uvjete prihvatljive za sve, uključujući i Indiju, koja je imala prigovora na pitanja iz područja poljoprivrede.
Ukoliko ne bude uložen veto u posljednjem trenutku, sporazumom će se smanjiti birokratska carinska procedura u svim zemljama članicama, poboljšati uvjeti trgovanja za najsiromašnije zemlje, a zemljama u razvoju omogućiti da zaobiđu propise o poljoprivrednim subvencijama ukoliko pokušavaju nahraniti siromašne.
Također će obnoviti povjerenje u WTO-ove sposobnosti pregovaranja o globalnim trgovinskim sporazumima, nakon niza neuspjeha koji su doveli organizaciju u opasnost od klizanja u irelevantnost.
"Vrlo smo blizu", kazao je glasnogovornik WTO-a Keith Rockwell novinarima na sastanku na indonezijskom otoku Baliju. "Kako sada stvari stoje, izgledi su obećavajući".
Samo dan ranije, sporazum koji bi po nekim procjenama trebao donijeti stotine milijardi dolara svjetskom gospodarstvu, bio je na rubu propasti.
U organizaciji koja se temelji na konsenzusu svih članica, pažnja je bila usmjerena na Indiju kao najveći kamen spoticanja na putu prema prvom globalnom trgovinskom sporazumu u dva desetljeća.
Indija nije pristajala na kompromise u svezi s politikom subvencioniranja hrane za stotine milijuna siromašnih, što ju je dovelo u sukob sa Sjedinjenim Državama i drugim razvijenim zemljama.
Azevedo, bivši brazilski trgovinski pregovarač, rekao je delegatima na početku posljednjeg dana razgovora da ima još posla koji treba obaviti, ali je zvučao optimistično vezano za izglede za uspjeh.
"Rekao je članicama da su sada vrlo blizu nečemu što im izmiče dugi niz godina, te da će odluke koje će se donijeti u narednih nekoliko sati imati veliki značaj nakon današnjeg dana", priopćio je glasnogovornik.
WTO je prije 12 godina u Dohi pokrenuo ciklus trgovinskih pregovora, koja nije dala konkretne rezultate, a mnogi stručnjaci su upozorili da bi u slučaju neuspjeha na Baliju regionalni i bilateralni trgovinski aranžmani bili jedno preostalo rješenje za trgovinsku reformu, uz opasnost podjele i poništavanje dosadašnjeg napretka u smjeru globalizacije trgovine.
Trgovinski sporazum s Balija puno je manje ambiciozan od onog ciljanog u Dohi ali će otvoriti put za mnogo šire trgovinske reforme i omogućiti WTO-u da modernizira svoje propise u skladu s interetskim dobom.
"Sve ili ništa" sporazum obuhvaća nekoliko područja, najveće među kojima je usvajanje međunarodnih standarda, otvaranje granica za najmanje razvijene zemlje i indijski prijedlozi subvencioniranja proizvodnje hrane.
Indijski predstavnici tvrde da njihovu poziciju podupiru azijske, afričke i južnoameričke zemlje u razvoju.
"Pokušavamo osigurati pravdu za siromašne", kazao je indijski ministar trgovine Anand Sharma novinarima.
U Indiji će iduće godine stupiti na snagu socijalni program subvencioniranja hrane za 800 milijuna građana za koji u New Delhiju strahuju da će predstavljati kršenje WTO-vih propisa o smanjenju subvencija za poljoprivredu na 10 posto proizvodnje. Program se oslanja na stvaranje velikih zaliha i kupovanje hrane po minimalnim cijenama.
Stoga je SAD predložio da se planirano smanjenje subvencija odgodi do 2017. Indija je to odbila, zahtijevajući izuzeće na neodređeno vrijeme dok se ne pronađe neko rješenje.