Indeks cijena košarice svakodnevnih potrepština koja ne uključuje svježu hranu porastao je u listopadu 0,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je njegov najsnažniji rast u pet godina.
Ukoliko se izuzmu kolebljive cijene hrane i energije, cijene su u listopadu porasle za blagih 0,3 posto, što je ipak njihov najveći rast od kolovoza 1998.
Cijene električne struje poskočile su čak 8,2 posto, u okviru naglog rasta cijena energije nakon katastrofe u Fukushimi zbog koje su zatvoreni nuklearni reaktori.
Otada Japan uvozi fosilna goriva kako bi nadoknadio manjak u opskrbi, što je prilično skupo rješenje čak i ako se izuzme slabljenje domaće valute, povezano s radikalnim slabljenjem japanske monetarne politke.
Izvješće o inflaciji u listopadu pokazuje ipak da je ambiciozni cilj središnje banke o inflaciji u visini dva posto još daleko od ostvarenja a trebao bi biti postignut u roku od dvije godine.
Vlada premijera Shinza Abea postavila si je za glavni cilj svladavanje deflacije i poticanje rasta trećeg po veličini svjetskog gospodarstvo mješavinom mjera koji su već nazvane "abenomijom".
Ključni je cilj vladine strategije potaknuti japanska kućanstva, poznata po štedljivosti, na veću potrošnju, a poslodavce na podizanje plaća.
Dok se veće plaće za japanske radnike zasada ne naziru, odvojeni su podaci danas pokazali da je potrošnja kućanstava u prošlom mjesecu porasla 0,9 posto, uoči podizanja stope PDV-a u travnju iduće godine.
Industrijska je proizvodnja pak porasla za neočekivano slabašnih 0,5 posto, nakon 1-3-postotnog rasta u prethodnom mjesecu.
Ministarstvo gospodarstva prikazalo je taj podatak u pozitivnom svjetlu, konstatirajući da "industrijska proizvodnja i dalje očituje uzlazni trend".