Gantar je član Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) kojoj po koalicijskom ugovoru pripada zdravstveni resor, no stranka je navela da neće inzistirati na tomu da i novi ministar bude iz njenih redova.
Gantar je izjavio da u vladajućoj koaliciji postoje velike razlike u gledanjima na zdravstvenu reformu. Socijalni demokrati (SD), ali i sindikati preko mjere inzistiraju na održavanju javnog zdravstva i ograničavanju privatnog zdravstva preko koncesija, kazao je. Dodao je da su jaki otpori protiv bilo kakve modernizacije i promjene zakonskih okvira kako bi zdravstveni sustav i dalje mogao biti "uspješan, dostupan kvalitetan i financijski održiv". Konačno, Gantar je podsjetio da je svoju ostavku najavio još prije šest mjeseci u slučaju da ne bude mogao provesti zdravstvenu reformu.
Interventnim zakonom zdravstvu su zbog štednje zadnjih godina na državnoj razini smanjena sredstva za 300 milijuna eura godišnje. U javnom zdravstvu vlada uravnilovka bez obzira na učinak, sustavom javnih zdravstvenih ustanova loše se upravlja, a lobiji onemogućavaju promjene, napisao je Gantar u svome pismu vladi.
Također je rekao da Austrija po glavi stanovnika za zdravstvo namijeni dva do tri puta više nego Slovenija.
"Mnogo je takozvanih poznavatelja zdravstva koji postavljaju zapreke i onemogućuju svaku promjenu i modernizaciju, kako bi se slovenski zdravstveni sustav modernizirao. No, pogrešno je uvjerenje da postoje rješenja koja bi bila učinkovita, a u isto vrijeme zadovoljila sve, a niti zdravstvena reforma ne može preko noći riješiti sve godinama akumulirane teškoće", naveo je u izjavi.
Tomaž Gantar je daodao da ga brine sudbina slovenskih pacijenata te se pita gdje će se oni liječiti ako se stvari nastave kao do sada.