Naoružani napisima, među kojima su bile upozoravajuće poruke poput "Tko radi, umrijet će od gladi" te zviždaljkama, radnici su tražili hitno rješavanje brojnih problema s kojima se suočavaju. Značajan dio pogona metalne industrije u Federaciji BiH još uvijek nije privatiziran, a tvrtke grcaju u višemilijunskim dugovanjima pa ih na životu održava potpora iz federalnog proračuna.
"Prvo što tražimo je hitno uvezivanje radnog staža, jer ljudi ne mogu u mirovinu i ostvariti zdravstvenu zaštitu. Inzistiramo i na rasterećenju gospodarstva te smanjenju javne potrošnje", rekao je predsjednik Sindikata metalaca BiH Muhamed Hadžić.
On je istaknuo je da je stanje iznimno teško, što je potkrijepio podacima da se u metalnoj industriji broj od 220.000 radnika smanjio na tek 30.000.
Radnici su posebno upozorili da zbog nemogućnosti liječenja njihove kolege umiru od raznih bolesti.
Predsjednik Sindikata metalaca Zeničko-dobojske županije rekao je da ih je vlada u nekoliko navrata prevarila jer nisu donesena zakonska rješenja u njihovu korist. Nakon što su ih primili predsjednik federalne vlade Nermin Nikšić i ministar energetike, industrije i rudarstva Erdal Trhulj, radnici su se razišli s današnjeg prosvjeda. Predstavnici vlade Federacije BiH su se, po navodima radnika, obvezali da će im platiti nedostajući radni staž te pronaći način kako bi mogli ostvarivati zdravstvenu zaštitu.
Stanje u metalnoj industriji u BiH je iznimno teško, a radnici imaju plaće od oko 300 eura. Brojne kompanije u državnom vlasništvu godinama ne izmiruju ili neredovito plaćaju obveze za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. U više navrata intervenirale su vlasti Federacije BiH, koje su iz proračuna plaćale obveze za mirovinski staž i zdravstveno osiguranje radnicima u posrnulim kompanijama.