Time se trend smanjenja financiranja nastavio osamo tromjesečje zaredom, navode u zajedničkom izvješću zajmodavci predvođeni Europskom investicijskom bankom (EIB), Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i Svjetskom bankom.
U razdoblju od travnja do lipnja zapadne su banke smanjile vanjske pozicije prema regiji CESEE, bez Rusije i Turske, u protuvrijednosti 0,3 posto njezina BDP-a. U prethodnom su tromjesečju smanjile pozicije u protuvrijednosti 0,7 posto BDP-a.
Najveći je pad financiranja, u protuvrijednosti 1,5 posto BDP-a regije, zabilježen u četvrtom tromjesečju 2011., kada je počeo "drugi val" smanjenja, navodi se u izvješću.
U 12-mjesečnom razdoblju banke su smanjile financiranje zemalja srednje, istočne i jugoistočne Europe u protuvrijednosti 1,7 posto BDP-a, pri čemu je izrazitiji pad, po stopama većim od pet posto, zabilježen u Sloveniji, Mađarskoj, Latviji i Hrvatskoj.
Zasada nema naznaka da najavljeno ukidanje monetarnih poticaja u SAD-u i naknadna previranja na financijskim tržištima utječu na bankovno financiranje zemalja nove Europe, iako bi se to moglo promijeniti kako se početak ukidanja poticaja bude primicao, upozoravaju članice Bečke inicijative.
Dodaju i da dodatni faktor neizvjesnosti predstavljaju predstojeći testovi kvalitete imovine banaka u Europi i njihove izdržljivosti na moguće nepovoljne okolnosti u okruženju.
Rast kreditnih plasmana prema privatnom sektoru ponovo je u drugom tromjesečju bio slab, više zbog faktora na strani ponude nego zbog onih na strani potražnje, budući da se potražnja za kreditima oporavlja brže od uvjeta kreditiranja, pokazuje najnovije istraživanje o zajmovima među bankama u sklopu Bečke inicijative.
Među ograničavajućim faktorima na strani ponude ističu ponajprije visoku razinu nenaplativih zajmova i regulatornu neizvjesnost. Dublji je problem financiranja oporavka nove Europe strategija financiranja u sklopu koje se banke više oslanjaju na lokalne resurse kao i plitka lokalna tržišta kapitala, ističu iz Bečke inicijative.
Zaključuju da su zapadne banke, prema istraživanju, i dalje vjerne regiji CESEE ali su sada izbirljivije, što bi moglo predstavljati važan izazov za tržišta za koja se smatra da im nedostaje potencijala.