„Najvažnija je činjenica da će proizvođači pršuta udruženi u klaster bolje pripremiti projekte za korištenje financijskih sredstava iz EU fondova“, istaknuo je ministar Jakovina.
Po njegovim riječima, važnost „Hrvatskog pršuta“ jest u tomu što će se proizvođačima pršuta zajedničkim nastupom omogućiti bolji plasman njihovih proizvoda te veću dodanu vrijednost, korištenje novih tehnologija i nabavu repromaterijala za proizvodnju.
„Udruženi proizvođači pršuta proizvodit će više i jeftinije te će biti konkurentniji“, istaknuo je ministar Jakovina.
Klaster „Hrvatski pršut“, objasnio je, bit će partner Ministarstvu poljoprivrede pri izradi strateških planova i dokumenata za razvoj poljoprivrede. „Želimo što više zaštititi svoj izvorni proizvod“, rekao je.
Na pitanje može li država poticajnim mjerama pomoći uzgajivačima svinja kako bi proizvođači pršuta imali što više domaće sirovine bez uvoza iz inozemstva, ministar Jakovina odgovorio je kako država to ne može učiniti „u smislu dotanih poticaja“ jer je ušla u Europsku uniju koja ima zajedničku poljoprivrednu politiku.
Poljoprivredna politika jedna je od najuređenijih u Europskoj uniji jer je gotovo 50 posto proračuna namijenjeno poljoprivredi i ribarstvu, a tu su pravila igre jasna, rekao je, ističući kako „mi možemo samo između sebe učiniti svoju proizvodnju konkurentnijom“.
Predsjednik klastera „Hrvatski pršut“ Darko Markotić, koji je na tu dužnost izabran danas na osnivačkoj skupštini u Dugopolju, izjavio je kako su u klaster uključeni proizvođači dalmatinskoga, istarskoga, krčkoga i drniškog pršuta, a namjeravaju se povezati s domaćim uzgajivačima svinja, posebice u Slavoniji.
„Trenutačno se u Hrvatskoj na godinu proizvodi oko 250.000 komada pršuta, a uveze se barem još 350.000 komada. Sada nam je otvoreno tržište EU-a i - ako budemo konkurentni - godišnju proizvodnju pršuta možemo podići na gotovo milijun komada u idućih tri do pot godina“, istaknuo je Markotić.
Nakon svečanosti novinari su od ministra Jakovine zatražili da komentira današnje medijske napise po kojima je, otkako je došao za ministra poljoprivrede, pet njegovih bliskih suradnika otišlo iz tog ministartva zbog osobnih razloga.
Ministar Jakovina odgovorio je kako je „vjerojatno dijelom riječ o lošoj namjeri onih koji takve informacije i afere vežu za Ministarstvo poljoprivrede“ te da „nije korektno na taj način stvarati afere“.
„Mene to ne zanima, imam previše posla u ministarstvu u kojemu radimo ozbiljne reforme, jako velike projekte – od programa razvoja do iskorištavanja fondova EU-a“, istaknuo je.
Dodao je kako ga isključivo zanima gdje će konkretno hrvatska poljoprivreda biti na kraju reformskog procesa između 2014. i 2020. godine. On želi da naša poljoprivreda, kako je rekao, bude 'al pari' poljoprivrednicima iz ostalih europskih zemalja.
„Ne zanimaju me afere koje proizvode oni koji su nezadovoljni zato što stvarno radimo red i u samom Ministarstvu poljoprivrede, ali i u cijelom sustavu“, poručio je ministar Jakovina.