Drugi čimbenik koji mu ide na ruku je pohvala koju je dobio od Sjedinjenih Država za suradnju sa zajedničkom misijom UN-a i Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) zadužene za nadzor uništavanja sirijskog kemijskog arsenala.
U razgovoru koji je u ponedjeljak objavila mreža sa sjedištem u Libanonu, predsjednik Assad je rekao da "na osobnom planu" ne vidi ništa loše u tome da se kandidira na predsjedničkim izborima 2014., dodavši da se "još nisu stekli uvjeti" za mirovne pregovore s oporbom koji bi se u studenome trebali održati u Ženevi.
Assad je "odvažniji no ikad", misli Shadi Hamid, direktor istraživanja u Brooking Doha Centeru. Odustalo se od zamisli da Assad odmah mora otići i "sada je partner međunarodne zajednice" u procesu kemijskog razoružanja, istaknuo je.
Taj stručnjak drži da je "čak i SAD ustuknuo u zahtjevu da Assad mora otići", što je bio prvi zahtjev pobunjeničkog pokreta koji je nastao u ožujku 2011. i koji se militarizirao zbog krvave represije što je zemlju gurnula u rat u kojemu je život izgubilo više od 115.000 ljudi, po nevladinoj organizaciji.
Analitičar je dao izjavu prije nego je jedanaest arapskih i zapadnih zemalja, među kojima i SAD, u utorak u Londonu službeno potvrdilo da predsjednik Assad neće "imati nikakvu ulogu" u budućoj sirijskoj vladi, u okviru nastojanja da pridobiju oporbu za sudjelovanje u ženevskoj konferenciji.
Ahmad Jarba, predsjednik Sirijske oporbene koalicije, upozorio je u Londonu da "neće biti nikakvih pregovora ako nema jamstva da će Ženeva 2 osigurati uvođenje tranzicijskog razdoblja i Assadov odlazak. Nećemo sjesti za pregovarački stol bude li i najmanjeg izgleda da za njim bude Assad".