Preliminarni carinski podaci pokazali su da je manjak u rujnu iznosio 932 milijarde jena (9,5 milijardi dolara). To je 15. mjesec zaredom da Japan bilježi manjak koji je od travnja porastao na gotovo 5.000 milijardi jena (51 milijardu dolara).
Uvoz je u rujnu porastao za 16,5 posto u odnosu na godinu ranije, na 6.900 milijardi jena (70,3 milijarde dolara ), dok se izvoz, potpomognut oporavkom ključnih inozemnih tržišta kao što su SAD i EU, popeo za 11,5 posto, na 5.970 milijardi jena (60,9 milijarde dolara).
Jen je u posljednjih godinu dana oslabio gotovo 25 posto u odnosu na američki dolar, čime je japanski izvoz pojeftinio ali su se povećali troškovi uvoza.
Uvoz nafte i plina činio je gotovo trećinu ukupnog uvoza, ali je smanjen jedan posto nakon što su se cijene nafte pale. Uvoz soje i drugih prehrambenih proizvoda skočio je pak po dvoznamenkastoj stopi.
Izvoz je potaknut porastom isporuka vozila, željeza i čelika, gume, kemikalija i strojeva.
SAD je i dalje najveće japansko tržište, na koje je u prošlom mjesecu izvezeno roba i usluga ukupne vrijednosti 1.110 milijardi jena (11,3 milijarde dolara), a uvezeno je u vrijednosti 665 milijardi jena (6,8 milijarde dolara). Time je japanski višak u razmjeni sa SAD-om uvećan 25 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
U razmjeni s Kinom, najvećim trgovinskim partnerom, Japan je pak ponovo zabilježio manjak, i to od 620 milijardi jena (6,3 milijarde dolara), koji je time uvećan za 87 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Pritom je japanski izvoz poskočio 11,4 posto dok je uvoz uvećan 30,9 posto.