BUDIMPEŠTA - Sud u Budimpešti odbio je u ponedjeljak hrvatski zahtjev za uhićenjem predsjednika uprave mađarske naftne tvrtke MOL Zsolta Hernadija. Sud je pojasnio da je zahtjev izdan u slučaju što ga je mađarsko državno odvjetništvo ranije istraživalo i odlučilo zaključiti postupak budući u njemu nije pronašlo elemente kaznenog djela. To znači da se hrvatski zahtjev ne može provesti, priopćio je sud. Nadležni sudac dodao je da je ta odluka važeća samo unutar mađarskih granica i ne tiče se nadležnosti drugih zemalja. Na tu odluku mađarskog suda nije moguća žalba. Hrvatska je prošlog tjedna izdala međunarodnu tjeralicu i europski uhidbeni nalog za Hernadijem, uz obrazloženje da je šef MOL-a odumnjičen za davanje mita bivšem predsjedniku hrvatske vlade Ivi Sanaderu za upravljačka prava u hrvatskoj naftnoj tvrtki INI.
LUXEMBOURG - Hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić odbio je u ponedjeljak komentirati odluku mađarskog suda o odbacivanju hrvatskog zahtjeva za uhićenje predsjednika uprave naftne tvrtke MOL Zsolta Hernadija. "Ne, neću komentirati, već sam danas rekao da su sva postupanja u nadležnosti pravosudnih tijela i bit će onako kako odluči nadležni sud", rekao je ministar Miljenić u Luxembourgu, gdje je sudjelovao na sastanku ministara pravosuđa zemalja članica EU-a. Sud u Budimpešti odbio je u ponedjeljak hrvatski zahtjev za uhićenjem predsjednika uprave mađarske naftne tvrtke MOL Zsolta Hernadija.
ZAGREB - Nemogućnost šefa MOL-a Zsolta Hernadija da putuje u inozemstvo zbog hrvatske tjeralice nezgodna je za njega i donekle za tvrtku, ali neće narušiti njegovu sposobnost da vodi MOL, objavio je u ponedjeljak MOL-ov ured za informiranje. Hrvatska je za Hernadijem izdala međunarodnu tjeralicu pa on ne smije izaći iz Mađarske, a budimpeštanski općinski sud u ponedjeljak ga je odbio izručiti Hrvatskoj navodeći kako je mađarska istraga pokazala da nije počinio zločin za koji ga Hrvatska tereti. "Za g. Hernadija osobno bit će nezgodno što neće moći putovati u inozemstvo dok se ovaj pravni slučaj ne riješi u našu korist", rekla je glasnogovornica MOL-a, "i možda će poremetiti neke protokolarne obveze, ali neće ugroziti njegovu sposobnost da upravlja grupom kao predsjednik uprave i glavni izvršni direktor".
MOSTAR - Predsjednici HDZ-a BiH Dragan Čović i HDZ-a 1990 Martin Raguž usuglasili su u ponedjeljak zajednički prijedlog te su pozvali tri većinske bošnjačke stranke SDA, SDP BiH i Savez za bolju budućnost da na sastanku kojim bi posredovao posebni predstavnik Europske unije u BiH Peter Sorensen pokušaju postići zajednički dogovor o provedbi presude Suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju Sejdić-Finci. Čelnici dvaju HDZ-a održali su u ponedjeljak sastanak usuglasivši se kako njihov model "minimalne višenacionalne zastupljenosti" predstavlja dobar kompromis koji zadovoljava hrvatsku stranu, a nije protivan primjedbama koje su ranije na prijedloge o dvije izborne jedinice, odnosno neizravnom izboru članova državnog predsjedništva imale pojedine bošnjačke stranke.
SARAJEVO - Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Serge Brammertz u ponedjeljak je potvrdio punu potporu nastojanjima pravosudnih tijela u Bosni i Hercegovini da procesuiraju sve slučajeve ratnih zločina. Brammertz je ovo prenio članovima Predsjedništva BiH Željku Komšiću, Bakiru Izetbegoviću i Nebojši Radmanoviću s kojima se sastao u Sarajevu na početku dvodnevnog posjeta toj zemlji u koju je stigao u sklopu priprema za podnošenje redovitog izvještaja Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda ali i izrade strategije okončanja rada Haaškog suda i tužiteljstva.
BEOGRAD - Nekadašnji europski povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost Franco Frattini prihvatio je poziv srbijanske vlade i bit će njezin novi savjetnik od kojeg se očekuje da pomogne državi na putu prema članstvu u europskim integracijama posebice u području pravosuđa, priopćeno je u ponedjeljak iz ureda prvog dopredsjednika vlade Aleksandra Vučića. Frattini, koji je bio i talijanski šef diplomacije, "zahvaljujući izuzetnom i dugogodišnjem iskustvu na najvišoj razini u europskim i svjetskim institucijama te kredibilitetu u međunarodnoj zajednici, pomoći će vladi Srbije u procesu europskih integracija, posebno u vezi s poglavljima 23 i 24 pristupnih pregovora", navedeno je u priopćenju. "On će svoje aktivnosti provoditi bez naknade i posredstvom osobnih kontakata s prvim potpredsjednikom vlade Aleksandrom Vučićem", ističe se u priopćenju.
KOPENHAGEN - Čelnik NATO-a izrazio je u ponedjeljak zabrinutost zbog odluke Turske da zajedno s kineskom tvrtkom proizvede proturaketni sustav i rekao da očekuje da Ankara izabere sustav kompatibilan s onima drugih saveznika u NATO-a. Turska je rekla da će vjerojatno potpisati 3,4 milijardi dolara vrijedan sporazum o proturaketnom sustavu s kineskom tvrtkom koja je pod sankcijama SAD-a, no turska odluka još nije konačna. Sjedinjene Države su Turskoj izrazile ozbiljnu zabrinutost rekavši da kineski proturaketni sustav neće raditi s NATO-ovim sustavima.
LONDON - U Britaniji od ponedjeljka postoji nova agencija za borbu protiv kriminala, a objavljena je i nova strategija za borbu protiv teškog organiziranog kriminala koji zemlju stoji 24 milijarde funta i prijetnja je državnoj sigurnosti. U srcu novog i čvršćeg pristupa, kako je to najavila vlada, Nacionalna je agencija za kriminal (NCA), koju su mediji nazvali britanskom verzijom američkog FBI-ja. Agencija će se baviti organiziranim, gospodarskim i cyber kriminalom, te nadzorom granica i borbom protiv zlostavljanja djece.
BOGOTA - Više od tone kokaina zaplijenjeno je na sjeveroistoku Kolumbije, gdje je pošiljka kokaina bila upućena preko Karipskog mora prema središnjoj Americi, objavila je u ponedjeljak kolumbijska policija. Kokain pripada bandi Los Rastrojos, jednoj od glavnih kriminalističkih bandi Kolumbije koju sačinjavaju bivši pripadnici paravojnih snaga. Droga je trebala biti upućena brzim brodskim linijama prema obalama središnje Amerike i zatim prodana u Meksiku i SAD-u. Kolumbija je glavni svjetski proizvođač kokaina s oko 309 tona i 48.000 hektara kulture lista koke 2012., prema izvješću Ujedinjenih naroda.
BEOGRAD - Marku Miškoviću, sinu srbijanskog tajkuna Miroslava Miškovića, osumnjičenog zajedno s ocem za kriminal u privatizaciji, u ponedjeljak je skinut elektronski nadzor i ukinut kućni pritvor nakon polaganja jamstva od 3,3 milijuna eura za obranu sa slobode, potvrdila je Uprava za izvršenje kaznenih sankcija. Marko Mišković proveo je u kućnom pritvoru šest mjeseci, a ranije u ponedjeljak dao je izjavu pred specijalnim sudom u Beogradu i obećao da se neće skrivati i bježati, te da će se odazivati svim pozivima suda. Izjavi je prethodilo polaganja jamstva od 3,3 milijuna eura upisom hipoteke na nekretnine, o čemu je Mišković sudu predočio dokaze.