WASHINGTON
Republikanci su se i u petak, četvrti dan paralize američke države, opirali donošenju proračuna, dok je čelnik Predstavničkog doma Kongresa optužio demokratske protivnike da snose odgovornost za blokadu. Predstavnički dom i Senat trebali bi u subotu zajednički zasjedati u ponovnom pokušaju izlaska iz blokade u koju je Kongres utonuo. "Nije to igra!", rekao je predsjednik Predstavničkog doma republikanac John Boehner na konferenciji za tisak, reagirajući na izjavu neimenovana dužnosnika administracije predsjednika Baracka Obame koji je za Wall Street Journal rekao da vlada "upravo dobija" bitku proračunske krize. "Amerikanci ne žele blokadu svoje savezne države a ni ja. Tražimo jedino da sjednemo, raspravljamo, ponovno otvorimo saveznu državu i uvedemo pravednost za Amerikance u 'Obamacareu'", rekao je Boehner koristeći kolokvijalni naziv za zakon o zdravstvenom osiguranju koji je promovirao predsjednik Obama 2010., a kojemu se republikanci protive.
QUITO
Ekvadorski parlament odobrio je eksploataciju nafte u prirodnom rezervatu Yasuni, kontroverzni projekt koji brani predsjednik Rafael Correa, ali osporavaju autohtoni stanovnici tog dijela amazonske prašume i ekolozi. Po završetku druge i zadnje parlamentarne rasprave, nacrt eksploatacije ITT-a, naftnog nalazišta procijenjena na 920 milijuna barela, proglašen je "nacionalnim interesom". Vlada je sad u mogućnosti pokrenuti prve korake prema komercijalnoj eksploataciji. Sa 108 glasova za i 25 protiv, zastupnici su odgovorili na zahtjev ljevičarskog predsjednika Corree da se ukloni i posljednja ustavna prepreka eksploataciji prirodnih izvora u prirodnom parku na amazonskom istoku zemlje. Naftna polja Ishpingo, Tambococha i Tiputini (ITT) predstavljaju 20 posto rezervi Ekvadora, najmanjeg člana OPEC-a, a smještena su u parku Yasuni čiji milijun hektara džungle predstavlja jedan od važnijih svjetskih rezervata bioraznolikosti. Correa je 15. kolovoza objavio da želi vaditi naftu u Yasuniju nakon što nije uspjela svjetska kampanja privlačenja donatora koji bi Ekvadoru platili 3,6 milijardi dolara u zamjenu za očuvanje prirodnog parka.
NEW ORLEANS
Američke vlasti naredile su u petak obaveznu evakuaciju na području južno od New Orleansa, jer se oslabljena tropska oluja Karen približava obali Louisiane nakon što je ugrozila američke naftne platforme u Meksičkom zaljevu. Brzina Karen opala je na 75 km na sat, iako su prognostičari iz Nacionalnoga središta za uragan najavili jačanje oluje u subotu. Američka proizvodnja nafte u Meksičkom zaljevu bila je prepolovljena, platforme su zatvorene, a tvrtke su evakuirale radnike pripremajući se za oluju. Proizvodnja nafte u Meksičkom zaljevu čini oko 19 posto američkog proizvodnje nafte i 6 posto proizvodnje prirodnog plina.