Kao istaknuti diplomat i političar Vollebaek je u razdoblju od 2007. do 2013. godine obnašao dužnost visokog povjerenika OSCE-a za nacionalne manjine.
Uz Vollebeaka ICMP-ovi povjerenici su i jordanska kraljica Nur, bivši nizozemski premijer Villem Kok, bivši visoki povjerenik OSCE-a za nacionalne manjine Rolf Ekeus, bivša kolumbijska ministrica vanjskih poslova Carolina Barco, dok je predsjedatelj ICMP-a američki diplomat Thomas Miller.
Svi oni čine upravljačko tijelo koje koordinira i usmjerava djelovanje ICMP-ja.
Prihvaćajući novu dužnost Vollebaek je podsjetio kako problem nestalih osoba i dalje predstavlja teret za mnoge zemlje diljem svijeta.
"Svojim inovativnim radom u bivšoj Jugoslaviji, gdje je pronađeno preko 70 posto od 40 tisuća nestalih osoba tijekom oružanih sukoba 1990-ih godina, ICMP je pokazao da je ključ za rješavanje pitanja nestalih osoba kombinacija međunarodne suradnje, domaćeg upravljanja procesom traganja, modernih forenzičkih metoda i zakonski utemeljenog pristupa", izjavio je Vollebaek.
ICMP je jedina specijalizirana međunarodna organizacija čiji rad obuhvaća sve aspekte problema nestalih. ICMP je osnovan na summitu G7 1996. godine u cilju suradnje s vladama i drugim relevantnim akterima u procesu pronalaženja i identificiranja osoba nestalih u ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Mandat i aktivnosti ICMP-a prošireni su 2003. godine kako bi se organizacija osnažila za globalne aktivnosti i pripremila na reakciju u slučaju nesreća ili drugih uzroka.
Tijekom proteklih 16 godina i kroz pružanje pomoći u gotovo 25 zemalja ICMP je modernizirao i transformirao način na koji međunarodna zajednica reagira na problem nestalih te je značajno unaprijedio težak zadatak definiranja odgovornosti država i drugih vlasti koje se suočavaju sa problemom nestalih, ističe se u priopćenju.