Većina tijela žrtava iz nesreće u mjestu Lac-Mégantic nedaleko Quebeca teško su oštećena od eksplozije i požara povezanog s nesrećom, nekoliko ih je identificirano uz pomoć tamošnjeg Laboratorija za forenzičku znanost i sudsku medicinu, no u nekoliko slučajeva je iznimno teško provesti identifikaciju. Zbog ICMP-ova velikog iskustva s DNK testiranjem visoko oštećenih skeletnih ostataka, ICMP će pokušati utvrditi DNK profile kako bi se identificirale žrtve nesreće, navodi se u priopćenju ICMP-a.
"Kao dio našeg mandata da pomažemo vladama u traženju i identifikaciji osoba nestalih uslijed oružanih sukoba, kršenja ljudskih prava i katastrofa, nama je drago da učinimo sve što možemo kako bi pomogli u ovom tragičnom događaju. Koštani uzorci su jako spaljeni, ali možda naše visoko optimizirane metode za izoliranje DNK mogu pomoći", rekla je glavna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger.
Nesreća u Lac-Méganticu je četvrta najsmrtonosnija željeznička nesreća u kanadskoj povijesti koja je odnijela više od 40 života.
Od studenog 2001. godine ICMP je predvodio uporabu DNK kao prvog koraka u identifikaciji velikog broja nestalih osoba. ICMP je kreirao bazu podataka više od 96.700 referentnih uzoraka i analizirao više od 52.900 koštanih uzoraka iz različitih dijelova svijeta. Usporedbom DNK profila iz krvi i kosti ICMP je identificirao više od 18.500 ljudi širom svijeta.
ICMP je pomogao vladama zemalja jugoistoka Europe u identifikaciji više od 70 posto od procijenjenih 40.000 osoba nestalih u posljednjem ratu.