"Mi taj dijalog želimo zadržati u diplomatskoj diskreciji, ali očito se vodi politika preko hrvatskih medija.To nije način komuniciranja", rekao je Milanović na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj u Rigi s latvijskim premijerom Valdisom Dombrovskisom.
"Ministar je naveo vrlo jasne, točne argumente koji pozivaju na elementarnu pravedenost i fer odnos na način da se države koje su u istoj pravnoj situaciji i koje imaju iste pristupne ugovore, članak 39, tretiraju na isti način. Mi smatramo da nismo ni u kakvom ozbiljnom prekršaju, možemo govoriti o određenim nekonzistentnostima ali dali smo rokove u kojima će se to promijeniti", rekao je Milanović.
Vlada je u svojem pismu u kojem odgovara povjerenici Reding napisla da su Slovenija i Češka, iako to nisu dogovorile u pristupnim ugovorima, vremenski ograničile primjenu europskog udhidbenog naloga, a zbog toga nisu kaženjene.
Ministar je rekao da Hrvatska želi da se njezin pravosudni sustav pozabavi predmetima "koji su gurani pod tepih dvadeset godina a sada bi neki htjeli da se to riješi samo tako, u Njemačkoj".
Dodao je da se takva pitanja trebaju rješavati u Hrvatskoj, a da će i tako na kraju svatko tko treba doći pred pravosuđe i biti oslobođen ili osuđen.
"Neki ljudi u Hrvatskoj se boje istine, to je ovdje priča a ne pisma povjerenika", dodao je.
Viviane Reding kazala je u petak u Bruxellesu kako očekuje brzu i bezuvjetnu promjenu "lex Perkovića" i ima potporu cijele Komsije.
Hrvatska je nekoliko dana prije pristupanja EU-u donijela zakon o pravosudnoj suradnji čiji je europski uhidbeni nalog sastavni dio a koji ograničava njegovu primjenu na zločine počinjene nakon 2002.