LOS ANGELES - Divovski požar koji je poharao okolicu Nacionalnog parka Yosemite zadnjih dana nastavlja se širiti i postao je treći najveći požar u povijesti Kalifornije, objavile su vlasti u petak. Vatrogasci su svladali 80 posto požara a autocesta 120 koja vodi iz San Francisca do središta turističkog parka Yosemite ponovno je otvorena. Požar koji je izbio 17. kolovoza a za koji je odgovoran lovac koji nije uspio svladati logorsku vatru, poharao je gotovo 100.000 hektara od kojih dobar dio unutar parka koji svake godine posjete milijuni osoba. Promjena vjetra i sve veća vlaga omogućili su vatrogascima da zadrže vatru na sjeveru parka. Više od 3600 vatrogasaca još je uvijek na licu mjesta kako bi ugasilo požar. Više od 15 milijuna litara vode i drugih sredstava za gašenje požara ispušteno je zračnim putem na vatru. Radi se o trećem najvećem požaru u Kaliforniji od početka skupljanja podataka 1932. Vatra je poharala površinu koja odgovara površini pet puta većoj od glavnog grada Washingtona DC-ja. Pritom nije bilo žrtava. Najveći požar u povijesti Kalifornije onaj je iz 2003. blizu San Diega koji je uništio 2820 zgrada, poharao 110.578 hektara, pri čemu je poginulo 14 osoba.
PEŠAVAR - Najmanje devet osoba poginulo je u napadu naoružanih osoba na minibus i još dva vozila na sjeverozapadu Pakistana, blizu granice s Afganistanom, u noći s petka na subotu, objavila je policija. Do napada je došlo u zoni Matani koja graniči s Pešavarom, velikim gradom na sjeverozapadu zemlje prije afganistanske granice, područja gdje se snage sigurnosti bore s ustanicima povezanima s talibanima i mrežom Al Kaide. "Naoružane osobe u dva vozila otvorile su vatru na minibus, još dva vozila i ljude koji su izašli iz kuća čuvši pucnjavu, usmrtivši ukupno devet osoba", izjavio je Abid Kan, dužnosnik lokalne policije. Među devet žrtava šest je putnika iz vozila i tri stanovnika četvrti. Razlozi napada nisu razjašnjeni, dodao je policajac.
WASHINGTON - Bespilotna raketa "Minotaur 5" lansirana je u subotu u ranim jutarnjim satima u Virginiji s malim NASA-inim znanstvenim satelitom koji bi trebao istraživati rijetku mjesečevu atmosferu. Letjelica za istraživanje mjesečeve atmosfere i površine poznata kao LADEE dizajnirana je da traži prašinu koja se podiže na površini Mjeseca, što je fenomen o kojem je posada Apolla izvijestila još prije 40 godina. "Prvi put u 40 godina imamo priliku posvetiti se tom misteriju", rekao je za NASA-inu televiziju znanstvenik Richard Elphic iz NASA-inog istraživačkog centra u Californiji tijekom prenošenja lansiranja rakete. Planirano je i da LADEE, koji će kružiti mjesečevom orbitom na visini od 50-ak kilometara iznad površine, istraži i tanki džep plinova koji se stvaraju oko Mjeseca. Rijetka mjesečeva atmosfera koja sadrži argon, helij, natrij, kalij i druge elemente može skrivati odgovor na pitanje kako je voda ostala zatočena u kraterima na zaleđenim polovima Mjeseca. "U osnovnoj, a vjerojatno i u srednjoj školi učili smo da mjesec nema atmosferu", rekao je Elphic. No, dodao je, Mjesec ima atmosferu ali se ona posve razlikuje od zemljine i vrlo je razrjeđena.
OSLO - Nakon osmogodišnje vladavine laburista koji su bogatu Norvešku neokrznutu proveli kroz svjetsku gospodarsku krizu, birači željni promjena mogli bi na parlamentarnim izborima u ponedjeljak izabrati konzervativce koji će, kako se čini, morati u neugodan savez s populističkom protuuseljeničkom strankom. "Čeličnoj Erni", kako nazivaju čelnicu Konzervativne stranke 52-godišnju Ernu Solberg, predviđaju pobjedu, ali u koaliciji s liberalima, demokršćanima i Naprednom strankom (FrP). Tim četirima strankama ankete su tjedan dana prije izbora davale 55 posto glasova.