Svih 6 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks spustio se jučer 0,42 posto, na 1.833 boda, a Crobex10 0,46 posto, na 1.031 bod. Oba indeksa oslabila su drugi dan zaredom.
Redovni promet dionicama iznosio je 4,45 milijuna kuna, što je otprilike 3 milijuna manje nego dan prije.
Najviše se jučer trgovalo dionicom HT-a, kojom je ostvareno oko 600.000 kuna prometa. Cijena joj je oslabila 0,77 posto, na 180,6 kuna.
Po padu cijene izdvaja se povlaštena dionica Centar banke, nakon što je HNB predložio stečaj za tu banku. Cijena joj je potonula gotovo 75 posto, na 6,64 kune.
Veća dobitnica, pak, bila je redovna dionica Croatia osiguranja, čija je cijena porasla 4,62 posto, na 6.800 kuna. Mediji pišu da je šest potencijalnih kupaca za preuzimanje kompanije, od čega je pet osiguravajućih kuća.
„Jučerašnje trgovanje obilježila je iznimno niska likvidnost, koja nije baš karakteristična za rujan. I danas bi moglo biti slično na domaćem tržištu, jer nema važnijih vijesti koje bi potaknule aktivnost“, kaže Tamas Nagy, broker u Erste & Steiermaerkische banci.
Nešto živosti mogla bi uskoro na burzu donijeti privatizacija.
„Privatizacija Croatia osiguranja i HPB-a mogla bi do kraja godine unijeti nešto živosti na tržište, no pod uvjetom da ponudu podnese i neka domaća kompanija, poput Adrisa koji je iskazao interes“, ističe Nagy.
No, kako navodi, u idućim tjednima očekujemo repozicioniranje investitora, s obzirom na skorašnje promjene u Crobexima.
„Iz sastava Crobexa do kraja mjeseca mogle bi izaći dionice Luke Ploče, Vira, Tiska i Viadukta, a ući Uljanik plovidbe i Tehnike“, kaže Nagy.
Od burzovnih vijesti, Jadransko osiguranje sazvalo je izvanrednu glavnu skupštinu za 11. listopada, na kojoj će dioničarima predložiti isplatu kumulirane zadržane dobiti u razdoblju od 1998. do 2011. godine, i to u ukupnoj visini od 32 milijuna kuna.
Po dionici se predlaže dividenda od 256 kuna. Pravo na isplatu imat će dioničari koji su na 30. dan nakon održavanja skupštine upisani u depozitorij SKDD-a kao vlasnici dionica.
A na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi porasli drugi dan zaredom, pri čemu su najveće dobitnice bile dionice automobilskih kompanija nakon što je prodaja vozila u kolovozu zabilježila najveći rast od 2007. godine.
Dow Jones ojačao je 0,65 posto, dok je S&P 500 porastao 0,81, a Nasdaq indeks 1,01 posto.
Jutros su na azijskim burzama cijene dionica dosegnule najviše razine u tri tjedna jer su ulagače ohrabrile poruke središnjih banaka iz regije da će i dalje voditi poticajnu monetarnu politiku.
„Nove smjernice investitorima bi mogle dati europska i britanska središnja banka, koje danas odlučuju o kamatnim stopama. U SAD-u će biti objavljen ISM indeks uslužne aktivnosti, no za tržište će biti ključno sutrašnje izvješće o zaposlenosti u kolovozu, koje će dati investitorima signal hoće li Fed već u rujnu početi smanjivati monetarne poticaje“, zaključuje Nagy.