FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

Autor: nbrc
ZAGREB, 29. srpnja 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Tvrtka Dalekovod, čiji je postupak predstečajne nagodbe obustavio sudac zagrebačkog Trgovačkog suda Mislav Kolakušić, zatražila je danas zaštitu Ustavnog suda, doznaje se u Dalekovodu. "Protiv rješenja Trgovačkog suda u Zagrebu od 22. srpnja 2013. godine, donesenim od strane suca Mislava Kolakušica, kojim je određeno zastajanje s postupanjem u postupku sklapanja predstečajne nagodbe, društvo Dalekovod danas je podnijelo tužbu Ustavnom sudu Republike Hrvatske", priopćila je glasnogovornica Dalekovoda Ivana Radić. Ta tvrtka smatra da su rješenjem suca Kolakušića povrijeđena neka od njihovih temeljnih ustavnih prava, poput onoga na pravično suđenje, jednakost pred zakonom te slobodu poduzetništva. Dalekovod se nada da će Ustavni sud u najkraćem mogućem roku donijeti odluku povodom danas podnesene ustavne tužbe.

ZAGREB - Sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić predao je danas na Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. "Temeljni razlog za ocjenu ustavnosti zakona je činjenica da je u njemu navedeno da dužnik sam ispituje tražbinu, da vjerovnici nemaju nikakvu zaštitu u sudskom postupku te ukoliko vjerovnik ospori tražbinu oni ne mogu voditi niti jedan postupak u kojemu će utvrđivati da imaju valjanu tražbinu", kazao je novinarima Kolakušić koji je u zgradu Ustavnog suda na Markovu trgu došao oko 10 sati. Dodao je da je na ta dva temelja tražio ocjenu ustavnosti ukupno 11 zakonskih članaka. Nešto kasnije medijima je s Trgovačkog suda poslan i cijeli tekst zahtjeva, kao i sučev životopis. Najavivši da će od Ustavnog suda tražiti ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi sudac Kolakušić je 22. srpnja zaustavio predstečajnu nagodbu u tvrtki Dalekovod. Kolakušić je ispred Ustavnog suda kazao da je "zahtjev podnio trgovački sud po sucu Mislavu Kolakušiću kao sucu u pojedinačnom, konkretnom predmetu" te da se od "strane podnositelja" smatra kao valjano podnesen.

ZAGREB - Hotelske i druge tvrtke iz sektora turizma u državnom vlasništvu koje su u postupku predstečajne nagodbe od rujna na dalje mogu očekivati rješenja svoje situacije, doznaje se iz resora financija i turizma u kojima tvrde i da postoji veliko zanimanje potencijalnih investitora za te tvrtke. U nekim od tih tvrtki već se provode i 'dubinska snimanja' (due dilligence), a o svemu će odluke donositi posebna radna skupina u kojoj su predstavnici ministarstva financija, turizma i gospodarstva te Države agencije za upravljanje državnom imovinom. Ta je skupina, kako se doznaje iz Ministarstva turizma, počela s radom i raspravlja o pojedinačnim društvima. U Ministarstvu kažu, a to se može vidjeti i na njihovom webu, da je 11 hotelskih i drugih tvrtki iz sektora turizma u većinskom državnom vlasništvu (iznad 50 posto) podnijelo prijedloge za otvaranje postupka predstečajne nagodbe. Sve su to tvrtke za koje su u zadnjih deset i više godina raspisivalo više natječaja za privatizaciju i/ili strateške partnere, ali kako sve imaju prilično velike dugove, posebno prema državi, neriješene pravno-imovinske odnose, a neke su i devastirane i zapuštene, kupaca nije bilo. Sukladno zakonu, iz Ministarstva turizma su pozvali sve potencijalne strateške investitore da se izravno obrate upravama tih tvrtki kako bi zajednički izvidjeli mogućnosti uključivanja u postupak predstečajne nagodbe te s upravama pokušaju definirati mjere financijskog i operativnog restrukturiranja kao sastavnog dijela plana restrukturiranja o čijem prihvaćanju odlučuju vjerovnici.

ZAGREB - Hrvatska poštanska banka (HPB) u prvom je polugodištu ostvarila neto dobit u iznosu 61,4 milijuna kuna, što predstavlja blagi porast u odnosu na isto razdoblje prošle godine kad je zabilježena dobit od 61 milijun kuna, izvijestili su iz HPB-a. Imovina HPB-a na kraju lipnja iznosila je 17,8 milijardi kuna nakon rasta od 701,8 milijuna kuna, odnosno 4 posto tijekom prvih šest mjeseci. Bruto kreditni portfelj tijekom prvog polugodišta porastao je 300,2 milijuna kuna ili 2,5 posto. Bruto krediti stanovništvu porasli su 5,2 posto i dosegli 3,95 milijardi kuna, uz naglašen rast stambenih kredita od 7,4 posto. Krediti trgovačkim društvima u istom su razdoblju porasli 105,9 milijuna kuna. Ukupni depoziti HPB-a porasli su 4,8 posto i krajem prvog polugodišta iznose 14 milijardi kuna. Pritom je oročena štednja stanovništva porasla 2,5 posto, dok su depoziti ostalih trgovačkih društava porasli za gotovo trećinu. Stopa adekvatnosti kapitala HPB-a na kraju prvog polugodišta iznosi 14,7 posto, bez značajnije promjene u odnosu na godinu prije.

ZAGREB - Kutinska Petrokemija u prvom je polugodištu ove godine ostvarila gubitak od 68,1 milijun kuna, što je povećanje gubitka u odnosu na isto razdoblje lani za 43 posto, podaci su iz financijskog izvješća tvrtke objavljenog na Zagrebačkoj burzi. Petrokemija u prvom polugodištu bilježi pad prihoda za 16,1 posto, na 1,23 milijarde kuna, dok su ukupni rashodi pali za 14,3 posto, na 1,3 milijarde kuna. Prihodi od prodaje ostvareni su u iznosu od 1,2 milijarde kuna i manji su za 16,2 posto. Pritom su prihodi od prodaje na domaćem tržištu manji za 5,2 posto, a prihodi od izvoza su smanjeni 23,9 posto. U prvom polugodištu ove godine Petrokemija je u odnosu na isto razdoblje prošle godine ostvarila približno istu razinu proizvodnje od 520,3 tisuće tona gnojiva, dok je prodaja smanjena 16,5 posto, na 457,3 tisuće tona. Iz Petrokemije kao osnovne uzroke gubitku navode manje količine prodaje i pad prodajnih cijena, a zbog manje je prodaje došlo do povećanja fiksnih troškova po jedinici proizvoda. Grupa Petrokemija, u kojoj su uz matičnu kompaniju i društva kćeri Restoran Petrokemija, Petrokemija d.o.o. Novi Sad, Petrokemija d.o.o. Novo Mesto i novi član grupe Luka Šibenik, u prvom je polugodištu ostvarila gubitak od 70,1 milijun kuna.

ZAGREB - Pulska Uljanik grupa u prvom je polugodištu ove godine poslovala s gubitkom od 104,97 milijuna kuna, dok je u istom lanjskom razdoblju imala dobit od 4,7 milijuna kuna, pokazuju podaci iz konsolidiranog izvješća Uljanika objavljenog na Zagrebačkoj burzi. Ukupni prihodi Uljanik grupe u prvih šest mjeseci iznosili su 496,5 milijuna kuna i u odnosu na prvo polugodište prošle godine bilježe pad za 42,4 posto, dok su ukupni rashodi smanjeni za oko 30 posto, na 601,4 milijuna kuna. U strukturi ukupnih prihoda najveći udio imaju prihodi od prodaje koji su iznosili 412,5 milijuna kuna te su u odnosu na isto razdoblje prošle godine manji za 398,5 milijuna kuna. Uprava Uljanika u obrazloženju šetomjesečnog izvješća ističe kako su u tom razdoblju društvo i grupa u cjelini intenzivno radili na razvoju i unaprijeđenju organizacije radi povećanja efikasnosti svih procesa upravljanja te optimizacije složenih brodograđevnih procesa, ali i integracije s riječkim brodogradilištem 3. maj te će to nastaviti i u budućem razdoblju.

ZAGREB - Iako na Zagrebačkoj burzi i danas kompanije objavljuju poslovne rezultate, uslijed sezone godišnjih odmora nema značajnije reakcije investitora, tako da je do podneva promet tek premašio 2 milijuna kuna, a Crobexi su u blagom minusu. Crobex indeks oko podneva bio je u minusu 0,28 posto, na 1.834 boda, a Crobex10 0,18 posto, na 1.034 boda. Redovni promet dionicama iznosio je 2,3 milijuna kuna, što je otprilike 1,7 milijuna manje nego u petak oko podneva. Jedina s milijunskim prometom zasad je dionica HT-a. Cijena joj je oslabila 0,37 posto, na 176 kuna. Po likvidnosti, slijedi dionica Arenaturista, s prometom od 112.000 kuna. Po rastu cijene za 2,56 posto, na 175 kuna, ističe se kao najveća dobitnica. Nešto više trguje se još i dionicom Konzuma - do sada je njome ostvareno nešto više od 100.000 kuna prometa, a cijena joj je u blagom plusu, za 0,07 posto, na 145 kuna. Među najvećim gubitnicama je dionica Tehnike, s padom cijene za 7,15 posto, na 610 kuna.

ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na tečajnicu s kraja prošlog tjedna, oslabila prema euru za 0,18 posto, a oslabila je i prema ostalim važnijim svjetskim valutama. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnici HNB-a, koja se primjenjuje od sutra, iznosi 7,501018 kuna. Na vrijednosti su prema kuni dobile danas i ostale promatrane inozemne valute, američki je dolar ojačao za 0,13 posto, britanska funta za 0,16 posto, a švicarski franak za 0,26 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj list HNB-a iznosi 5,645381 kunu, funte 8,694816 kuna, a franka 6,084044 kune.

(Hina) xbn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙