Po njegovim je riječima u Osječko-baranjskoj županiji pšenica je 'skinuta' s otprilike oko 60 posto površina zasijanih tom kulturom, dok je u cijeloj Hrvatskoj žetva pšenice obavljena na oko 50 posto površina.
Izrazito loši vremenski uvjeti uzrok su slabije kvalitete pšenice, a kiše gotovo svakodnevno onemogućavaju da se žetva privede kraju, rekao je Brlošić u razgovoru za Hinu.
Dodao je kako je u Osječko-baranjskoj županiji prosječan prinos do sada požete pšenice oko 4,5 do pet tona po hektaru, dok je prošle godine prosječan prinos iznosio između pet i šest tona po hektaru.
Nažalost, kazao je Brlošić, poljoprivredne proizvođače "lupaju po glavi" i druge nevolje, od kojih ističe sramotnu ponudu otkupljivača od 1,05 kuna po kilogramu pšenice, što nije ni približno dovoljno za podmirenje troškova proizvodnje i ostaloga.
U našem okruženju cijena pšenice je već sada daleko veća, primjerice u Mađarskoj 1,25, u Srbiji oko 1,20 kuna, a u Sloveniji i nešto više. Sigurno je da će dio proizvođača pšenicu uskladištiti i čekati povoljniju cijenu, rekao je Brlošić.
Naglasio je kako će o svemu tome biti razgovora s predstavnicima udruga, no tek kada završi žetva koja će sigurno trajati još desetak dana.