Među razlozima za povišene prognoze potražnje za ovu godinu IEA prije svega navodi neuobičajeno hladno vrijeme koje je u drugom tromjesečju znatno povećalo potražnju za loživim uljem na sjevernoj Zemljinoj polutci.
Raniju prognozu rasta globalne potražnje podigli su tako za 215 tisuća barela nafte dnevno, što znači da se u ovoj godini očekuje da će potražnja ukupno narasti za 930 tisuća barela dnevno. Ukupna bi potrošnja nafte u 2013. trebala tako dosegnuti 90,8 milijuna barela dnevno, što bi bila njezina rekordna razina.
U 2014. se, uz snažnu podršku gospodarstava u nastajanju, očekuje daljnji rast potražnje, za 1,2 milijuna, na rekordna 92 milijuna barela dnevno, prognozira IEA u najnovijem mjesečnom izvješću.
Pojašnjavaju da će poboljšani izgledi za rast globalnog gospodarstva poduprijeti rast potražnje za naftom, unatoč sve većoj učinkovitosti u korištenju energije u razvijenim gospodarstvima.
"Tržišta u nastajanju i u razvoju trebala bi predvoditi rast potražnje u 2014.", kaže se u izvješću Agencije.
Time bi se više nego nadoknadio kontinuirani pad potražnje u 34 zemlje Organizacije zemalja za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), čije je IEA savjetodavno tijelo, s tim da se prognozira da će Kina ostati "glavni motor rasta potražnje u 2014."
Agencija ujedno prognozira rast isporuka nafte iz zemalja izvan Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), poglavito iz Brazila, Kazahstana i Južnog Sudana.
Iz opće se intonacije mjesečnog izvješća IEA dade zaključiti da su naftna tržišta suočena s velikom neizvjesnošću, djelomice i zbog snažnog rasta naftne proizvodnje koji se očekuje u SAD-u.