RIJEKA - Ugovora o prodaji i prijenosu dionica Brodograđevne industrije 3. maj iz Rijeke brodogradilištu Uljanik iz Pule potpisali su danas u Rijeci ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i predsjednik Uprave Uljanika Gianni Rossanda. Potpisom ugovora Uljanik postaje vlasnik 83,3 posto dionica 3. maja za što će platiti jednu kunu, a u procesu restrukturiranja 3. maja država će u idućih pet godina uložiti 847 milijuna kuna, dok će Uljanik kao vlastiti doprinos u tom procesu uložiti 842 milijuna kuna. Riječki 3. maj je treće i posljednje brodogradilište s kojim su dovršeni pregovori u vezi privatizacije i restrukturiranja hrvatskih brodogradilišta u poteškoćama. Time završava težak proces preustroja hrvatskih brodogradilišta, kazao je Vrdoljak. Sadašnjih 1.800 zaposlenih u 3. maju, u prvoj fazi preustroja će se smanjiti na 1.400, uz mogućnost dodatnog smanjenja na 1.100, rekao je Vrdoljak izrazivši i nadu kako će se otvoriti mogućnost novog zapošljavanja nakon konsolidacije. Rossanda je kazao da sada počinje novi ciklus na potpuno novim osnovama. Nadalje će ova dva brodogradilišta djelovati sinergijski, radit ćemo jeftinije jer ćemo samo tako doći do ugovora o gradnji, rekao je. Ističe i kako će se izvući maksimum iz kapaciteta dvaju brodogradilišta te pokušati zadržati što više radnika. No, u prvoj fazi je najbitnije konsolidirati brodogradilište, a tek potom se može govoriti o novom zapošljavanju, rekao je.
RIJEKA - Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak danas je u Rijeci, komentirajući vijest da je konzorcij Shah Deniz odabrao projekt Transjadranskog plinovoda (TAP) za dopremu plina iz kaspijskog područja u Europu, istaknuo da je riječ o odličnoj vijesti. Ovim potpuno novim dobavnim pravcem, jedinim koji dolazi cijevima u Europu, a da nije ruski plin, kaspijski plin iz Azerbajdžana će ući u Grčku, jedan dio plina skrenuti u Italiju a drugi dio kroz Hrvatsku odlazi prema Austriji i cijeloj Europi, rekao je Vrdoljak. Hrvatska postaje geostrateška zemlja preko koje ide jedan od glavnih transportnih pravaca opskrbe plinom Europe, istaknuo je. Pratit ćemo izgradnju TAP a paraleno s njim mi gradimo produžetak naše cijevi od Splita, naveo je Vrdoljak. Kazao je da je njemu energetska i geostrateška pozicija Hrvatske bio jedan od prioriteta u ovom mandatu Vlade. Hrvatska ima veliku šansu da bude energetski lider ovog dijela Europe. Imali smo te šanse i ranije pa smo ih propuštali a ovaj puta nećemo, poručio je.
ZAGREB - Predstavnici seljačkih udruga pozvali su danas poljoprivrednike da u ponedjeljak, 1. srpnja, 'uveličaju' proslavu ulaska Hrvatske u EU tako da u vremenu od 12,00 do 12,30 sati izvezu svoje traktore na ceste, na ulaze u svoja dvorišta ili da se u tih pola sata provozaju traktorima ukoliko za to imaju mogućnosti i time izraze nezadovoljstvo neisplatom zaostalih potpora. Kako je u izjavi za Hinu kazao predsjednik Hrvatskog seljačkog saveza Mijo Latin, danas je 28. lipnja, a oni na svojim računima ne vide obećanje ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine da će do kraja mjeseca biti isplaćeni svi zaostali poticaji. Seljaci su nezadovoljni i što do danas nisu dobili informacije o financijskoj omotnici niti o načinu isplate poticaja koji je po njima netransparentan jer su neki sektori dobili puni iznos, a neki ne, pa žele znati koji je razlog tome.
ZAGREB - Krajem svibnja u Hrvatskoj je bilo ukupno 1.369.070 zaposlenih, što je 1,4 posto ili 19.218 osoba više nego krajem travnja, objavio je danas Državni zavod za statistiku (DZS). Pritom je u pravnim osobama krajem svibnja bilo 1.131.065 zaposlenih, odnosno 10.337 osoba ili 0,9 posto više nego krajem travnja ove godine. Istovremeno je broj zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama porastao za 4,5 posto ili za 9.202 osoba, na ukupno 212.293 zaposlena. Pad broja zaposlenih se na mjesečnoj razini bilježi pak kod osiguranih poljoprivrednika, i to za 1,2 posto ili 321 osobu, na 25.712. Krajem svibnja u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje bilo je evidentirano 333.249 nezaposlenih, što je za 22.349 ili 6,3 posto manje nego krajem travnja. Stoga je i stopa registrirane nezaposlenosti pala s travanjskih 20,9 posto, na 19,6 posto za svibanj ove godine. Detaljnije podatke o kretanju broja zaposlenih na mjesečnoj i godišnjoj razini DZS objavljuje za pravne osobe, a ti podaci pokazuju kako se rast zaposlenosti u svibnju u odnosu na travanj ponajprije može pripisati sezonskom zapošljavanju u turizmu.
ZAGREB - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj za travanj ove godine iznosila je 5.478 kuna te je u odnosu na isti mjesec prošle godine nominalno viša za 1,4 posto, dok je realno niža 1,8 posto, objavio je danas Državni zavod za statistiku (DZS). Realni pad neto plaća na godišnjoj razini u Hrvatskoj se neprekidno bilježi još od travnja 2012. godine. Na mjesečnoj razini, u odnosu na ovogodišnju ožujku, prosječna neto plaća isplaćena za travanj nominalno je manja za 0,7 posto, a realno za 1,1 posto. Najviša prosječna neto plaća za travanj isplaćena je u djelatnosti promidžbe, odnosno reklame i propagande i iznosila je 9.651 kunu, što je 4.173 kuna ili 76 posto više od državnog prosjeka za četvrti mjesec ove godine. Istodobno je najniža prosječna neto plaća za travanj isplaćena u proizvodnji odjeće i iznosila je svega 2.838 kuna ili gotovo upola manje od državnog prosjeka.
ZAGREB - Ina je danas izvijestila da je arbitražni sud donio odluku kojom su odbačeni zahtjevi talijanske kompanije Edison International koja je bila pokrenula arbitražni postupak protiv Ine vezano uz Ugovor o podjeli proizvodnje za ugovorno područje sjevernog Jadrana, odnosno blokove Izabela i Iris/Iva, a u tom je postupku Edison tražio naknadu od oko 140 milijuna eura. U obavijesti na Zagrebačkoj burzi navodi se kako su stranke dužne podmiriti pravne i druge troškove vezane uz taj arbitražni postupak. INA nastavlja s otvorenim pristupom pregovorima u partnerskim projektima, u cilju pronalaska obostrano prihvatljivih rješenja za razlike u mišljenjima, kao i u navedenom projektu gdje je, kako navode, Inin cilj stavljanje imovine u funkciju i pokretanje proizvodnje u doglednoj budućnosti, zaključuje se u obavijesti Ine. Talijanski je Edison u arbitražnom postupku od Ine tražio naknadu od oko 140 milijuna eura tvrdeći da Ina nije u potpunosti poštovala Ugovor o podjeli proizvodnje na blokovima Izabela i Iris/Iva u sjevernom Jadranu, što je Ina osporavala.
ZAGREB - Tvrtka Optima telekom (OT) u procesu predstečajne nagodbe objavila je danas na Zagrebačkoj burzi plan financijskog i operativnog restrukturiranja u kojem se uz ostalo predlaže da njeni najveći vjerovnici, Zagrebačka banka (ZABA) i Hrvatski telekom (HT), osiguraju strateško partnerstvo HT-a i OT-a u kojem bi HT preuzeo upravljanje OT-om čime bi se osiguralo ostvarenje ciljeva restrukturiranja. Ročište na kojem će se odlučivati o predloženom planu restrukturiranja zakazano je za 22. srpanja. Dugovanja Optima telekom su nešto veća od milijardu kuna, a glavni cilj restrukturiranja je smanjiti dug OT-a, stabilizirati poslovanje kako bi se provele mjere smanjenja troškova i poboljšao EBITDA te omogućila održivost poslovanja odnosno redovno servisiranje duga. Predloženi model restrukturiranja uključuje promjenu vlasničke strukture od strane vjerovnika kroz konverziju duga u kapital, reprogram otplatnog plana kredita s 'grace' periodom te reprogram obveza prema dobavljačima. Slijedom toga, ZABA bi kao najveći vjerovnik OT-a postala vlasnikom 42,5 posto OT-a, dok bi HT-u išao udjel od 8,1 posto, RBA-u od 3,5 posto, a Matiji Martiću 2,9 posto. Strateško partnerstvo OT-a i HT-a uspostavilo bi se, prema planu, na rok od najmanje pet godina, a za što odobrenje mora dati Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.
ZAGREB - Dionički indeks Zagrebačke burze Crobex danas je porastao za 0,43 posto, na 1.804,69 bodova, dok je specijalizirani indeks Crobex10 povećan za 0,44 posto, na 1.019,39 bodova, a redovni promet Burze iznosio je 8,8 milijuna kuna. Najveći promet ostvaren je povlaštenom dionicom Adris grupe, od 2,4 milijuna kuna, a cijena joj je porasla za 0,71 posto, na 282 kune. Dionica Ericssona Nikole Tesle danas je imala 1,1 milijun kuna prometa uz rast cijene za 3,71 posto, na 1.451,99 kuna. Za 0,20 posto, na 178,35 kuna povećana je cijena dionice HT-a, s prometom od 792,3 tisuće kuna. Po prometu slijedi dionica Ine sa 602,9 tisuća kuna i padom cijene od 0,90 posto, na 4.300 kuna. Za 1,99 posto, na 22 kune, porasla je cijena dionice Diokija, uz promet od 406,9 tisuća kuna. Kod dionica s nešto većim prometima cijena je danas najviše porasla dionici Solarisa, za 17,31 posto, a rast cijene bilježe i dionice Optima telekoma za 7,14 posto, Belja 1,26 posto, Valamar Adria Holdinga za 1,07 posto. Cijena dionice Magme pala je pak za 5,42 posto.