Ukazujući na mogućnost pogrešnog tumačenja godišnjeg izvješća SB-a o uvjetima poslovanja "Doing Business", panel čije su formiranje prošle godine inicirali bančin predsjednik Jim Yong Kim i ministar Južnoafričke Republike za planiranje Trevor Manuel, upozorio je da se ono ne bi smjelo tumačiti kao univerzalni recept za ekonomski razvoj.
Smanjena regulativna opterećenja ne rezultiraju nužno bržim ekonomskim razvojem i snažnijim rastom, upozorio je panel. "Empirijski dokazi o rezultatima koje donose izmjene poslovne regulative, navedeni u izvješću, pružaju u najbolju ruku mješovitu sliku i sugestivni su", ističu.
Banka ocjenjuje 185 zemalja na osnovu 10 kriterija, uključujući osnivanje poduzeća, postupak izdavanja građevinske dozvole i dobivanje priključka za električnu struju, dobivanje kredita, zaštitu ulagača, plaćanje poreza i prekograničnu trgovinu. Na temelju tih kriterija SB izrađuje indekse i rangira zemlje prema uvjetima poslovanja. Pozicija na ljestvici može snažno utjecati na vlade i njihovu politiku.
Panel je upozorio da bi banka trebala prestati izračunavati ukupni plasman pojedinih zemalja jer može navesti na pogrešne zaključke.
Predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim i američko ministarstvo financija zagovornici su sastavljanja takve ljestvice, tvrdi Reuters, dok se Kina prema nekoliko izvora koje agencija citira zalaže za njezino ukidanje, tvrdeći da Svjetska banka ne bi trebala rangirati svoje članice.
Članovi panela smatraju da bi SB trebao prekinut s praksom sastavljanja ljestvice.
"Važno je imati na umu da je izvješće (Doing Business) zamišljeno kao projekt čisto informativne prirode. Kao takvo, trebalo bi funkcionirati kao input za mjere vlada a ne diktirati ih ili skicirati normativnu poziciju, što je u određenoj mjeri sada slučaj", dodaje se u današnjem izvješću.
Singapur zauzima vodeću poziciju na aktualnoj ljestvici, sastavljenoj krajem prošlogodišnjeg listopada, dok je posljednje mjesto pripalo Srednjoafričkoj Republici. Hrvatska se nalazi na 84. mjestu među ukupno 185 zemalja.
Članovi panela upozoravaju također da izvješće izvlači dalekosežne zaključke na temelju podataka prikupljenih iz izvora s relativno uskim pogledom na poslovno okruženje. "I dalje se postavlja pitanje jesu li stručnjaci - ponajprije odvjetnici - najbolji izvor za potrebne primarne podatke", ističe se u izvješću.
Panel predlaže da se promijeni metodologija na kojoj se izvješće temelji sastavljanja Predloženo je da se umjesto ljestvice za svaku zemlju izračunavaju bodovi za svaki kriterij.