Londonski indeks Ftse ojačao je tako 0,94 posto, na 6.217 bodova, a na izrazitijem dobitku, od 0,8 posto, bio je i pariški CAC, popevši se na 3.728 bodova. Frankfurtski DAX bio je u nešto manjem plusu, od 0,25 posto, i iznosio je 7.948 bodova.
Poticajne mjere središnjih banaka pridonijele su jačanju cijena dionica na europskim tržištima na najviše razine u posljednjih pet godina, unatoč padu aktivnosti u tamošnjim gospodarstvima i smanjenim očekivanjima u vezi dobiti kompanija. No, bojazni da bi takvi poticaji mogli uskoro biti ukinuti oštro su pritisnule dionice na europskim burzama u proteklih mjesec dana.
Po ocjeni upravitelja fondova, jučerašnja rasprodaja dionica, koja je uslijedila nakon što je američka središnja banka Fed u srijedu najavila da bi mogla početi smanjivati monetarne poticaje u drugoj polovini godine, bila je pretjerana reakcija tržišta.
"Prije se tu radilo o dobitonosnim prodajama. Doista ne vidim promjenu trenda na širem tržištu u ovoj fazi", kazao je Mark Nichols, fond menadžer u tvrtki F&C.
Ulagači su ipak oprezni pa su se više okrenuli ulaganjima u defanzivne sektore, poput industrije hrane i pića i telekomunikacija, koji su tradicionalno sigurnija utočišta po pitanju dobiti i dividendi.
Dionice multinacionalnih tvrtki na području hrane i pića SAB Miller i Diageo ojačale su tako za tri odnosno 2,5 posto.
"Mislim da smo sudionici vrlo nervoznog tržišta. Mislim da val rasprodaja nije završio i da definitivno možemo očekivati oscilacije u srednjem roku", tumači ukratko raspoloženje među europskim ulagačima Nick Xanders, čelnik odjela za europska tržišta dionica pri tvrtki BTIG.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 1,66 posto, na 13.230 bodova.