Preporuke Bruxellesa "Delo" naziva jednom vrstog "meke" inačice onoga što bi se dogodilo da država zatraži financijsku pomoć i program "trojke", a ljubljanski "Dnevnik" ocjenjuje da je Europska komisija preporukama i vremenskim rasporedom njihove provedbe "stisnula u kut" Sloveniju.
Europska komisija, navodi list, od Slovenije očekuje da će proračunski deficit već ove godne smanjiti na 3,7 posto BDP-a, dok bi u 2015. morao iznositi samo 2,5 posto BDP-a. Europska komisija svojim preporukama Sloveniju obvezuje na dodatne mjere štednje koje bi uz javni sektor sada mogle obuhvatiti zdravstveni i mirovinski sistem, navode u četvrtak slovenski mediji.
Da ispuni preporuke Europske komisije o smanjivanju proračuna, Slovenija bi već ove godine trebala pojačati mjere štednje i uštedjeti sredstava u visini jedan posto BDP-a, tvrdi ljubljanski "Dnevnik". Iduće godine ušteda bi se morala povećati na iznos od 1,5 posto BDP-a. Prema mišljenjima nekih analitičara, navodi isti dnevnik, tako brza konsolidacija javnih financija je nerealna u uvjetima očekivanog pada ekonomske aktivnosti u ovoj i idućoj godini.
U tim bi uvjetima bilo realnije očekivati da Slovenija održi deficit na sadašnjoj razini nego očekivati "čudo nazvano stabilnost javnih financija", na kojemu inzistiraju zemlje s proračunskih viškovima, osobito Njemačka.
"No, Europska komisija koja je 2011. dobila veće ovlasti u kontroli članica eurozone djeluje pomalo gluho na svom pijedestalu i pokazuje eklatantan nedostatak razumijevanja stanja, osim kad je riječ o idejama i tumačenjima koja iznosi Njemačka", navodi komentator "Dnevnika".
Ljubljansko "Delo" ističe da je Slovenije u srijedu iz Bruxellesa dobila još jednu prikliku, ali da joj u Bruxellesu ne vjeruju u cijelosti. Zato je vlada Alenke Bratušek dobila preporuku da do 1. listopada ove godine Europsku komisiju izvijesti o dodatnim, "uvjerljivijim" mjerama štednje kako bi deficit smanjivala određenim tempom, navodi "Delo".
Te bi mjere mogle obuhvatiti mirovine i racionalizaciju u zdravstvu i općinama, a mogle bi biti ozakonjene sredinom idućeg mjeseca s najavljenim rebalansom proračuna. Strogim rasporedom mjera koje treba poduzeti Europska komisija je Sloveniji dala nekoliko mjeseci da probleme riješi sama, ali niti u Sloveniji niti u Europi još nema na vidiku "svjetla na kraju tunela" koju može donijeti samo novi gospodarski rast, navodi "Delo".
Gledano u cijelosti, odluke Europske komisije za Sloveniju su "manje negativne" nego što su mogle biti iako su Ljubljani naloženi strogi rokovi i mjere kojih se treba pridržavati, ocjenjuje list u komentaru.
"To nije isto kao strogi program koji bi nametnula "trojka" nego mekša inačica po kojoj će se Slovenija od sada u provođenje svoje ekonomske politike morati držati onoga što kaže Bruxelles i biti pod njegovom kontrolom", navodi u komentaru vodeći slovenski list.