Na pitanje hoće li Europska komisija slovenski program mjera za makroekonomsku stabilizaciju prihvatiti kao zadovoljavajući potvrdno je odgovorilo 48 posto ispitanika, a 44 posto navelo je suprotno, u telefonskoj anketi koju je na uzorku 402 ispitanika prošlog tjedna proveo vodeći slovenski dnevnik.
O mjerama slovenske vlade, čiji je cilj stabilizacija javnih financija vlastitim snagama i izbjegavanje scenarija po kojemu bi država morala tražiti financijsku pomoć EU-a, Europska komisija očitovat će se u srijedu. Taj je dan u medijima nazvan "danom D" jer od ocjene Europske komisije ovisi hoće li od Slovenije biti zatražene dodatne mjere ili će program biti ocijenjen kredibilnim, a rokovi za ispunjavanje prijašnjih zahtjeva Bruxellesa produljeni.
Pozivajući se na neslužbene izvore u Bruxellesu, slovenski su mediji prošlog tjedna naveli da bi Europska komisija rok za svođenje slovenskog proračunskog deficita na 3 posto BDP-a mogla produžiti s ove na 2015. godinu. Prenose međutim i neslužbene ocjene da u Bruxellesu nisu u potpunosti zadovoljni mjerama koje se tiču dokapitalizacije i sanacije slovenskih banaka, privatizacije državnih poduzeća te dosadašnjim reformama tržišta rada i mirovinskog sustava.
Mediji prenose i pojedine špekulacije stranog tiska da bi Europska komisija u krajnjem slučaju na Sloveniji po prvi put mogla primijeniti pravilo o sankcijama za članice EU-a koje ne uspijevaju smanjiti deficit i ograničiti zaduživanje, a riječ je o kazni u visini 0,1 posto BDP-a.
Nakon što je slovenski parlament krajem proteklog tjedna prihvatio da se u ustav unese tzv. "zlatno fiskalno pravilo", kao svojevrsna kočnica zaduživanju i rastu deficita, te promjenama zakona o referendumu onemogućio da se referendumom odlučuje o fiskalnim pitanjima i zakonima koji se odnose na strukturne reforme, premijerka Alenka Bratušek je rekla da će Slovenija i dalje ostati "socijalna i solidarna država" te da će dokazati da je sposobna osigurati financijsku stabilnost bez pomoći Europske unije i "trojke".