Autor: zmat
ZAGREB, 21. travnja 2013. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja do 12.30 sati.

ZAGREB - Hrvatska reprezentacija u hokeju na ledu osvojila je prvo mjesto u skupini A divizije II Svjetskog prvenstva igranog u Zagrebu s maksimalnih pet pobjeda, te tako izborila plasman u diviziju I sljedeće godine. U susretu posljednjeg, 5. kola koji je izravno odlučivao o prvom mjestu Hrvatska je svladala Belgiju sa 6-0 (2-0, 0-0, 4-0). Nakon samo 2:14 minuta već je bilo 2-0 za Hrvatsku, strijelci su bili Mislav Blagus (1:20) i Marko Lovrenčić (2:14), a taj je rezultat stajao sve do početka treće trećine. Pobjedu su u posljedjih 20 minuta potvrdili John Hećimović (44:41), Marko Lovrenčić (45:51) i Borna Rendulić (54:16, 57:30). Hrvatska će sljedeće godine zaigrati u drugom razredu svjetskog hokeja po prvi put nakon 2010. godine.

ZAGREB - U najzanimljivijoj utakmici subotnjeg programa 7. kola Lige za prvaka PH za košarkaše Jolly JBS je kao gost svladao Zadar sa 73- 71 (19-15, 19-27, 16-13, 19-16), a junak pobjede bio je Roland Ross koji je pogodio tricu za pobjedu u posljednjem napadu. Šibenčani su ovom pobjedom stigli do omjera pobjeda i poraza 4-3, dok su Zadrani na 5-2.

Kvarner 2010 je iznenadio Split, te kao gost slavio na Gripama sa 67-65 (10-28, 22-16, 13-7, 22-14). Oba sastava sada imaju po tri pobjede i četiri poraza. Zagreb je ostvario prvu pobjedu u Ligi za prvaka svladavši u Trnskom Alkar sa 90-84 (24-18, 18-27, 23-22, 25-17), dok su Sinjani i dalje bez pobjede.

MADRID - Jedan od najboljih rukometaša svih vremena Ivano Balić postigao je četiri pogotka za madridski Atletico koji je u prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka na svom terenu svladao Barcelonu sa 25-20 (11-10) i tako stvorio lijepu prednost pred uzvrat za tjedan dana. Ostale tri prve utakmice četvrtfinala na programu su u nedjelju, a igrat će Metalurg Skoplje - Vive Targi Kielce, Kiel - Veszprem i Flensburg-Handewitt - HSV Hamburg. Pobjednici četvrtfinalnih dvoboja plasirat će se na završni turnir koji će se igrati u Koelnu 1. i 2. lipnja.

VALENCIA - U posljednjem susretu subotnjeg programa 32. kola španjolskog nogometnog prvenstva Valencia je na Mestalli svladala Malagu sa 5-1 (4-1). Susret je bio riješen sredinom prvog poluvremena kada je Valencia postigla četiri gola u razmaku od samo šest minuta i povela sa 4-0, a strijelci su bili Parejo (25), Soldado (28, 30-11m) i Canales (31). Julio Baptista (45+1) je krajem prvog dijela smanjio na 4-1, a konačnih 5-1 postavio je Banega (56). Peta Valencia sada ima 53 boda, dok je Malaga šesta sa 50.

Ranije u subotu nove pobjede ostvario je i vodeći dvojac, Barcelona je sa 1-0 na Camp Nou svladala Levante, dok je Real Madrid na Santiago Bernabeu sa 3-1 bio bolji od Betisa, a u 63. minuti susreta zbog zatežanja mišića travnjak je napustio Luka Modrić. Barcelona sada ima 84 boda, Real 71, Atletico je treći sa 65.

RIM - U utakmici 33. kola Talijanske lige Udinese je u Udinama slavio protiv Lazija sa 1:0. Jedini pogodak na utakmici djelo je Antonia di Natalea, koji je u 19. minuti iz voleja pogodio mrežu Rimljana. Udinese je ovom pobjedom stigao na šesto mjesto koje vodi u Europu, dok je Lazio pao na sedmo mjesto. U drugoj utakmici dana Genoa kod kuće nije uspjela pobijediti Atalantu (1:1), te je bitno pokvarila svoje šanse za ostanak. Genoa je ostala na 18. mjestu koje vodi u Seriu B, a kod gostiju je Marko Livaja igrao do 71. minute.

TABLICA: Juventus 74, Napoli 63, Milan 59, Fiorentina 55, Lazio 51, Udinese 51, Roma 51...

PARIZ - Nogometaši Saint-Etiennea pobjednici su francuskog Liga kupa, oni su u finalu na Stade de Franceu svladali Rennes sa 1-0 (1-0). Jedini pogodak na utakmici postigao je Brandao u 19. minuti. Saint-Etienneu je ovo prvi naslov pobjednika Liga kupa, te prvi trofej nakon 1981. godine kada su "zeleni" osvojili posljednji od 10 naslova prvaka Francuske. Usto, Saint-Etienne u svojoj trofejnoj dvorani ima i šest naslova pobjednika Kupa.

NEW YORK - Prve večeri doigravanja u najjačoj košarkaškoj ligi na svijetu, NBA u sve četiri utakmice uspješniji su bili domaćini. New York Knicksi su sa 85-78 svladali Boston Celticse, Brooklyn Netsi su sa 106-89 nadigrali Chicago Bullse, Denver Nuggetsi su sa 97-95 bili uspješniji od Golden State Warriorsa, dok su Los Angeles Clippersi sa 112-91 nadjačali Memphis Grizzliese.

BOSTON - Tjedan dana prije završetka ligaškog dijela sezone u NHL ligi hokejaši Pittsburgh Penguinsa osigurali su prvo mjesto u Istočnoj konferenciji i prednost domaćeg terena u doigravanju, a broj momčadi koje su osigurale doigravanje popeo se na osam. Chicago Blackhawksima, Pittsburgh Penguinsima, Anaheim Ducksima, Montreal Canadiensima i Boston Bruinsima kao sigurni sudionici doigravanja od sinoć su se pridružili Toronto Maple Leafsi, Vancouver Canucksi i Los Angeles Kingsi.

NEW YORK - Rezultati subotnjih utakmica američko-kanadske profesionalne lige u hokeju na ledu, NHL:

Chicago - Phoenix 2-3 (kazneni udarci)

Montreal - Washington 1-5

Ottawa - Toronto 1-4

Carolina - Philadelphia 3-5

Winnipeg - NY Islanders 4-5 (kazneni udarci)

New Jersey - Florida 6-2

Boston - Pittsburgh 2-3

KINGSTON - Aktualni svjetski prvak na 100 metara, jamajčanski atletičar Yohan Blake (23) morat će mirovati oko mjesec i pol dana zbog ozljede bedrenog mišića koju je zadobio tijekom subotnje utrke na Jamajci. Prvotno je objavljeno kako je Blakea uhvatio grč, ali su dodatni liječnički pregledi otkrli kako se radi o ozljedi koja će ga na neko vrijeme udaljiti sa staze.