"Demokratske standarde hrvatsko društvo je usvojilo kao svoje. Naš napredak u izgradnji demokratskog društva prepoznali su Vijeće Europe i Europska unija", rekao je Leko na početku sastanka.
Izvijestivši glavnog tajnika Vijeća Europe o tijeku ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora, Leko je rekao da je Hrvatska na završetku tog procesa. Istaknuo je da u "Hrvatskoj s jedne strane osjećamo zadovoljstvo što smo napredovali tako da možemo biti članica EU, ali s druge strane povećanu odgovornost kao buduća punopravna članica EU".
Jagland je ocijenio pozitivnim rad hrvatskog izaslanstva u VE i dodao da je važno nastaviti suradnju kako bi se Hrvatskoj pomoglo da dostigne standarde EU. Pritom je kao najznačajnija područja istaknuo suzbijanje korupcije, slobodno i neovisno sudstvo te slobodne i neovisne medije kao pretpostavku za borbu protiv korupcije, zatim borbu protiv govora mržnje i nasilja te zaštitu manjina, naročito sada u vrijeme ekonomske krize kada rastu napetosti u društvu.
Posebno je važnim ocijenio pristupanje Europske unije Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, čime bi Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu postao nadležan za zakonodavstvo EU, a omogućio bi se i koherentni razvoj prakse Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu i Europskog suda pravde u Luksemburgu.
Voditelj saborskog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini VE Gvozden Srećko Flego glavnog je tajnika VE Thorbjorna Jaglanda informirao o odnosu Hrvatske prema društvenim manjinama i njihovoj zaštiti te o prijenosu i razmjeni znanja i iskustava sa zemljama u susjedstvu, stoji u priopćenju.