FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Promjenjiva trgovina devizama nakon neujednačenih poruka iz G7

Autor: vmom
LONDON, 13. veljače 2013. (Hina/Reuters) - Euro je u srijedu ojačao prema jenu na međunarodnim deviznim tržištima u promjenjivoj trgovini nakon priopćenja G7 o valutnim tečajevima, čiji je cilj bio stišati glasine o ratu valutama, no polučio je posve suprotan učinak, potaknuvši nove zabrinutosti.

Jedinstvena europska valuta ojačala je prema jenu 0,5 posto, na 126,35 jena, dok je prema dolaru ostala gotovo nepromijenjena i njome se trgovalo po 1,3445 dolara.

Dolar je pak prema jenu oslabio 0,65 posto, na 92,85 jena.

Iz G7 su u utorak ponovili svoje stajalište da tečajeve valuta trebaju utvrđivati tržišta, uz napomenu da mjere fiskalne i monetarne politke ne smiju biti usmjerene devalvaciji valuta. Tržišta su tu izjavu iščitala kao zagovor slabljenja jena kojemu svjedočimo u posljednje vrijeme.

U međuvremenu je neimenovani dužnosnik skupine sedam najvećih svjetskih gospodarstava, SAD-a, Japana, Njemačke, Britanije, Francuske, Italije i Kanade, izjavio da je navedeno priopćenje imalo za cilj signalizirati zabrinutost u vezi pretjeranog jačanja jena.

"U svijetu vlada prava pomutnja vezano za valute i ne treba mnogo, možda pokoja loša riječ, da dođe do ovakvih oscilacija", kazao je globalni financijski ekonomist u Commerzbanci Peter Dixon.

Analitičare također brine očit nedostatak konsenzusa na razini G7 glede otklanjanja rizika konkurentskih devalvacija valuta dok države ekspanzivnim monetarnim politikama nastoje poduprijeti posustali gospodarski rast.

Tu zabrinutost najbolje ilustrira otvorena kritika koju je guverner britanske središnje banke Bank of England uputio anonimnom dužnosniku.

"Kada sam stavio svoj potpis na jučerašnje priopćenje G7, nisam očekivao da će takozvani dužnosnici održavati bezrazložne brifinge, pokušavajući tvrditi da je u priopćenju rečeno nešto što nije rečeno", kazao je guverner Mervin King.

Od dobrih vijesti iz eurozone izdvaja se podatak o rastu industrijske proizvodnje za neočekivano snažnih 0,7 posto u prosincu na mjesečnoj razini. Na godišnjoj razini ona je pak smanjena za 2,4 posto.

Najveću pozornost deviznih tržišta plijeni Japan, čija nova vlada zagovara agresivnije mjere središnje banke za suzbijanje deflacije putem monetarne ekspanzije. Očekivanja odvažnijih mjera srušila su tečaj jena prema dolaru za gotovo 20 posto od studenoga lani, što je izazvalo val komentara dužnosnika u eurozoni u vezi učinaka takvih mjera na jedinstvenu europsku valutu.

Glavobolje ne zadaje samo jen, već zabrinjava i agresivna monetarna ekspanzija u SAD-u koja je oslabila dolar, kao i minimalni tečaj eura prema franku od kojeg ne odustaje švicarska središnja banka.

Konfuzija koju je izazvalo priopćenje G7 ojačala je rizik mogućeg pokušaja dužnosnika da iskoriste predstojeći sastanak G20 za nove izjave, bilo o jenu, bilo o rizicima raširenije devalvacije valuta. Sastanak G20 održava se 15. i 16. veljače u Moskvi.

"Vjerojatno će na sastanku biti govora o tempu kretanja tečaja jena. Tržišta to sada čekaju", smatra Geoff Kendrick, valutni strateg u banci Nomura.

(Hina) xvmo ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙