FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 12,30 sati

Autor: sbak
ZAGREB, 4. veljače 2013. (Hina) - Donosimo pregled važnijih vijesti do 12,30 sati.

ZAGREB - Skori ulazak Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije za Crnu Goru je iskustvo, ali i inspiracija kako se treba ustrajno boriti i postizati europske vrijednosti, izjavio je u ponedjeljak u Zagrebu predsjednik crnogorske Skupštine Ranko Krivokapić koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj. "To je uspjeh zemlje koja je kroz izuzetan napor vratila svoju punu državnost a istovremeno osigurala tako brz demokratski razvoj koji je doveo do punopravnog članstva u EU, kao prave mjere i prave nagrade za ta velika postignuća i veliki napor i to je ne samo iskustvo nego i inspiracija za Crnu Goru kako se treba ustrajno boriti... i postizati europske vrijednosti", rekao je Krivokapić u izjavi za novinare nakon sastanka sa svojim domaćinom, predsjednikom Hrvatskog sabora Josipom Lekom. Leko je kazao novinarima da je s Krivokapićem razmijenio stajališta i iskustva dviju zemalja na razvojnom putu te putu u EU i euroatlantske integracije. "Mogu sa zadovoljstvom konstatirati da se odnosi Crne Gore i Hrvatske razvijaju u pravom smjeru, da su svakim danom sve bolji i sada zaslužuju kvalifikaciju vrlo dobri", istaknuo je Leko.

LJUBLJANA - Slovenski parlament raspravlja u ponedjeljak iza zatvorenih vrata o podnesku koji bi vlada idućeg ponedjeljka trebala dostaviti arbitražnom sudu čija je zadaća riješiti dugogodišnji granični prijepor s Hrvatskom. Na prijedlog vlade, o tome iza zatvorenih vrata po drugi put u tjedan dana ponovno raspravlja vanjskopolitčki odbor. Za poslije podne je zakazana i izvanredna sjednica parlamenta u plenarnom sastavu, na koju su pozvani predsjednik vlade Janez Janša i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec. Janšinu odluku da u jeku krize vlade potakne raspravu u parlamentu o podnesku za arbitražu, dvije su oporbene stranke nazvale pokušajem izbjegavanja odgovornosti jer je za slanje materijala stalnom arbitražnom sudu u Den Haagu odgovorna vlada.

LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjasnio se u ponedjeljak protiv izmjena već pripremljenog arbitražnog podneska, koji Slovenija najkasnije za tjedan dana treba dostaviti Arbitražnom sudu koji će odlučivati o rješenju graničnog prijepora s Hrvatskom. "Novi prijedlog o kojemu se govori štetan je za slovenske interese jer ga je teško argumentirati", rekao je Erjavec novinarima pred početak zatvorene sjednice parlamentarnog odbora za vanjsku politiku. Navodno je riječ o prijedlozima da se u tekst slovenskog podneska kao "sporno" područje koje bi trebalo pripasti Sloveniji navede i teritorij južno od rijeke Dragonje, uključujući i savudrijski poluotok. Neki slovenski komentatori navode da bi takvo stajalište, ako ga parlament odobri, moglo ugroziti cijelu slovensku poziciju uoči arbitraže, pa i dovesti do toga da oni koji su joj u pripremi podneska pomagali odreknu njezina zastupanja na sudu.

SARAJEVO - Pitanje pozicije Hrvata koji žive na prostoru središnje Bosne i povratka onih koji su prognani iz Posavine ključni su za funkcioniranje Federacije BiH ali i opstanak Bosne i Hercegovine kao države, ocijenio je predsjednik FBiH Živko Budimir izrazivši istodobno protivljenje prijedlozima ustavnih i drugih reformi koje bi te ljude dodatno obespravile. "Proces preustroja FBiH upravo na pitanju Hrvata središnje Bosne pada ili prolazi i to bi trebali znati oni koji na tome rade", izjavio je Budimir u intervjuu što ga je u ponedjeljak objavilo sarajevsko "Oslobođenje". Posebna stručna skupina osnovana pod pokroviteljstvom američkog veleposlanstva u BiH započela je prije desetak dana konzultacije o prijedlozima za mogući preustroj FBiH. Ti bi prijedlozi trebali biti sistematizirani i pretočeni u moguća rješanja o kojima bi se raspravljalo na posebnoj konferenciji u svibnju. Budimir je na stajalištu kako bi promjena ustava FBiH, odnosno promjena njezina administrativno-teritorijalnog ustroja, bez promjene ustava BiH samo dodatno zakomplicirala postojeće probleme.

LJUBLJANA - Slovenska vlada pripremila je materijale za najavljenu žalbu na presudu Europskog suda za ljudska prava kojom je Slovenija proglašena odgovornom za isplatu stare devizne štednje Ljubljanske banke Sarajevo, piše u ponedjeljak ljubljanski "Dnevnik". Rok za podnošenje žalbe istječe u srijedu, tri mjeseca od kako je Slovenija proglašena odgovornom za neisplaćeni dug Ljubljanske banke Sarajevo.Još uvijek nepravomoćnom presudom Sloveniji je naloženo da državljanima BiH Emini Ališić in Azizu Sadžaku, starim štedišama Ljubljanske banke u toj državi, isplati po 4000 eura na ime naknade za nematerijalnu štete. Uz to, sud je od Slovenije zatražio da da u roku šest mjeseci od prvostupanjske presude prihvati sustavne mjere za isplatu više od 8000 sličnih slučajeva BiH štediša, na isti način kako je to bilo omogućeno štedišama Ljubljanske banke u njezinim podružnicama u Sloveniji. Konačna presuda u Strasbourgu mogla bi biti važna i za povrat stare devizne štednje hrvatskih štediša Ljubljanske banke Zagreb, koji svoja potraživanja svojedobno nisu prenijeli na hrvatske banke i u hrvatski javni dug.

PARIZ - Francusko povlačenje iz Timbuktua u Maliju "moguće je veoma skoro", rekao je u ponedjeljak francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius, ne rekavši hoće li raspoložive francuske snage sudjelovati u kopnenoj ofenzivi na sjeveru zemlje. "Želimo da nas u gradovima koje držimo ubrzo zamijene afričke snage iz MISMA-e (združene afričke snage s mandatom UN-a)", dodao je. U Timbuktuu je "povlačenje moguće veoma skoro, na tome radimo jer nismo predvidjeli dulje ostati", kazao je. Francuska vojska je zadnjih dana izvela žestoke zračne udare na položaje naoružanih islamističkih skupina u području Kidala, na krajnjem sjeveroistoku Malija, blizu alžirske granice.

(Hina) xsb ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙