ZAGREB
Europski sud za ljudska prava presudio je da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije, a da je Republika Srbija odgovorna za povrat te vrste štednje štedišama Invest banke izvan Republike Srbije, objavljeno je na internetskoj stranici hrvatske vlade. Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio je u utorak u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije) koji su pokrenuli postupak tražeći da Europski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu tzv. stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla dugi niz godina. Europski sud je utvrdio odgovornom Republiku Sloveniju za povredu prava na mirno uživanje vlasništva (čl.1.Protokola 1. uz Konvenciju) i prava na učinkovito pravno sredstvo (čl.13. Konvencije) štedišama koje su svoju deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija Republike Slovenije, te Republiku Srbiju za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija Republike Srbije.
ATENA
Deseci tisuća grčkih radnika u utorak su počeli 48-satni štrajk prosvjedujući na taj način protiv novih oštrih vladinih mjera štednje za koje sindikati tvrde da će uništiti siromašne te dovesti do potpunog sloma gospodarstva u državi. Na štrajk su pozvala dva najveća grčka sindikata. Riječ je o trećem štrajku u posljednja dva mjeseca protiv oštrih mjera štednje i reformi koje bi na prijedlog premijera Antonisa Samarasa parlament trebao usvojiti u srijedu kako bi osigurao međunarodnu pomoć. Agencije javljaju da je promet u kolapsu diljem zemlje, a škole, banke i lokalni vladini uredi zatvoreni su. U bolnicama su organizirana dežurstva. Većina letova u zračnim lukama je otkazana, brodovi su u lukama na vezu, a na ulicama nema ni vozača taksija.
ZAGREB
Predsjednik Hrvatskoga sabora Josip Leko primio je potpredsjednika vlade i ministra vanjskih poslova i europskih integracija Republike Moldavije Iurija Leancu s kojim se suglasio da je europska perspektiva važna za regionalnu stabilnost, priopćeno je iz Ureda predsjednika Sabora. "Moldavija i Hrvatska imaju dobre i prijateljske odnose, a naš interes je proširenje i produbljenje tih odnosa na političkom, gospodarskom i međunarodnom planu", kazao je uvodno predsjednik Sabora. Izrazio je podršku Hrvatske Moldaviji u približavanju Europskoj uniji kao i spremnost da iskustva iz vlastitog pretpristupnog procesa podijeli s prijateljskim zemljama. "Od životne važnosti za Hrvatsku su mir i suradnja te nastavak procesa proširenja Europske unije u regiji", istaknuo je predsjednik Sabora. Hrvatska podržava Istočno partnerstvo, dodao je i ukazao na važnost suradnje Hrvatske i Moldavije u okviru regionalnih inicijativa gdje dvije države ostvaruju zajedničke ciljeve i koje otvaraju mogućnost za jaču gospodarsku suradnju. U osvrtu na međuparlamentarnu suradnju pozdravio je osnivanje skupina prijateljstva u oba parlamenta.
LJUBLJANA
Agencija Standard & Poor's (SP) najavila je u utorak mogućnost dodatnog smanjivanja kreditnog rejtinga Slovenije zbog političke neizvjesnosti koja prijeti reformama koje želi provesti slovenska vlada. Razlog su najavljeni referendumi kojima bi oporba željela dovesti u pitanje već prihvaćene zakone kojima se želi sanirati slovenske banke i ujediniti upravljanje državnom imovinom putem jedinstvenog holdinga. Kako je S&P navela u utorak u svom priopćenju, mogućnost da se referendumima zaustavi primjena zakona o sanaciji banaka i upravljanju državnom imovinom donosi neizvjesnosti koje mogu ugroziti sposobnost sadašnje vlade da razvija i provodi reformsku politiku. To bi pak, kako se dodaje, smanjilo povjerenje investitora u Sloveniju i povećalo troškove njena zaduživanja na financijskom tržištu.
MOSTAR
Vlasti Republike Srpske zatražit će od Hrvatske povrat, a zatim će prodati nekretnine, uglavnom odmarališta u vlasništvu poduzeća iz ovoga bosanskohercegovačkog entiteta prije raspada bivše Jugoslavije, onako kako su napravile vlasti Slovenije posredstvom jedne odvjetničke kuće u Hrvatskoj, izjavio je javni pravobranitelj RS-a Slobodan Radulj. U intervju od utorka za Glas Srpske Radulj je istaknuo kako se vrijednost 63 nekretnine Republike Srpske u Hrvatskoj procjenjuje na više od milijardu konvertibilnih maraka (oko pola milijade eura), što u odvjetničkoj kući iz Šibenika, koja će zastupati RS, smatraju izvedivim čak i da se prodaja ne okonča do ulaska Hrvatske EU.
SOFIJA
Patrijarh Maksim, poglavar Bugarske pravoslavne crkve tijekom posljednjih 40 godina, umro je u 98. godini, izvijestili su u utorak crkveni izvori. "Noćas je u 98. godini poglavar Bugarske pravoslavne crkve, Njegova svetost Maksim, patrijarh bugarski i mitropolit sofijski, otišao Bogu", stoji u priopćenju. Posljednjih nekoliko tjedana patrijarh je bio hospitaliziran zbog opće slabosti. Maksim je još od 1971. bio patrijarh bugarske 1100 godina stare pravoslavne crkve, koja je uspjela preživjeti stoljeća turske dominacije i desetljeća komunizma. Sveti sinod kojega čini 13 pravoslavnih svećenika sastat će se kako bi se dogovorili o Maksimovu pogrebu te izabrali privremenog patrijarha, dok Crkveno vijeće u iduća četiri mjeseca ne izabere njegova nasljednika.
MOSKVA
Ruski predsjednik Vladimir Putin smijenio je u utorak ministra obrane Anatolija Serdjukova i na njegovu dužnost je imenovao Sergeja Šojgua, javljaju ruski mediji. "Donio sam odluku o smjeni ministra obrane Serdjukova uzevši u obzir situaciju koja se pojavila vezano za ministarstvo pravosuđa, kako bi se stvorili potrebni uvjeti za neovisnu istragu svih pitanja", rekao je Putin. Ministarstvo obrane nedavno se našlo u skandalu oko navodne pronevjere državne imovine vrijedne oko 100 milijuna američkih dolara u tvrtki Oboronservis, koja je pod kontrolom ruskog ministarstva odbrane.
ZAGREB
Predsjednik saborskog Odbora za europske integracije Daniel Mondekar sastao se u utorak s načelnikom Odjela za Hrvatsku i Makedoniju Uprave za proširenje Europske komisije Dirkom Langeom, te ga izvijestio o trenutnom djelokrugu rada Odbora te o pripremama za nove okolnosti rada Odbora i Hrvatskog sabora, kada Hrvatske postane punopravnom članicom Europske unije, priopćeno je u utorak iz Hrvatskog sabora. U pogledu posljednjeg Sveubuhvatnog izvješća o spremnosti Hrvatske za ulazak u Europsku uniju, Mondekar je istaknuo kako ga je Hrvatski sabor shvatio vrlo ozbiljno, održavši među ostalim i niz tematskih sjednica različitih saborskih odbora, te kako je Hrvatska spremna ispuniti glavninu otvorenih pitanja do kraja kalendarske godine, a ostatak do početka proljeća iduće godine. Cilj je Hrvatskog sabora, dodao je Mondekar, nadalje pojačati usključenost nevladinog sektora i vanjskih stručnjaka u rad Sabora kako bi šira javnost što je više moguće bila uključena i informirana o svim aspektima hrvatskog članstva u Europskoj uniji.