U izjavi, koju u ponedjeljak prenosi sarajevsko "Oslobođenje", Šarović je istaknuo kako upravo stoga cilj BiH nije bio nikakvo "uzvraćanje udarca" Hrvatskoj pri uvođenju pojačanog nadzora kvalitete prehrambenih proizvoda koji se uvoze u BiH.
Šarović je istaknuo kako bi probleme valjalo riješiti razgovorom, a očekuje da hrvatski ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina odgovori na njegov poziv da se oni zakažu što prije. "Veliki je interes i Hrvatske strane da razgovara s nama", kazao je bosanskohercehovački dužnosnik podsjećajući kako Hrvatska u BiH izvozi pet puta više hrane nego što uveze iz BiH.
Od prošlog tjedna na granici BiH provodi se pojačano uzimanje uzoraka mlijeka koje se uvozi iz Hrvatske, a dodatno se nadzire i kvaliteta ostalih prehrambenih proizvoda. Takve su mjere uslijedile nakon problema koje je pri plasiranju mlijeka na tržište Hrvatske imala mljekara iz Bosanske Dubice.
Šarović je potvrdio kako tržište BiH ostaje otvoreno za uvoz, što je i obveza koja proistječe iz sporazuma CEFTA i privremenog trgovinskog sporazuma s Europskom unijom. Umjesto posezanja za zabranama, kako je kazao Šarović, u BiH razmatraju mjere dodatnog poticaja domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji uključujući tu uvođenje tzv. plavog dizela.