ZAGREB - Uskokovi sinoć su ispitivali 12 uhićenih u antikorupcijskoj akciji na zagrebačkom Županijskom sudu, među kojima su, kako se doznaje od izvora bliskog istrazi, suprug i sin Višnje Lončar, jedne od zamjenica glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića. Kasno poslijepodne u sjedište USKOK-a u Gajevoj ulici policija je uskokovim istražiteljima počela privoditi na saslušanje uhićene za koje se sumnja da su sudjelovali u trgovanju ispitima za koje se, prema neslužbenim podacima, davalo između 500 i 2000 eura. Osim potvrde da je kriminalističko istraživanje trajalo više mjeseci i da je uhićeno 12 osoba koje se tereti za koruptivna kaznena djela u policiji nisu željeli ništa otkriti, a ni u USKOK-u se za sada ne može ništa doznati. Medicinski fakultet je priopćio da je uprava fakulteta do daljnjega suspendirala troje djelatnika Zavoda za anatomiju protiv kojih je pokrenut i stegovni postupak. Njihov identitet se ne otkriva, no navodi se kako se sumnja da su kaznena djela povezana s polaganjem ispita iz predmeta "Anatomija". Mediji su objavili da je uhićen upravo profesor Z. K. koji predaje taj predmet, dvoje njegovih asistenata, tajnica referade i nekoliko studenata koji su kupovali ispite. Od izvora bliskog istražiteljima Hini je potvrđeno da su među osumnjičenima suprug i sin Višnje Lončar, jedne od pet Bajićevih zamjenica iz DORH-ovog kaznenog odjela. Sumnja se da je suprug Bajićeve zamjenice sinu, studentu prve godine, dao novac znajući da je to za kupovinu ispita iz Anatomije.
ZAGREB - Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović izjavio je sinoć, nakon otkrivanja korupcijske afere na Medicinskom fakultetu, kako se korupcija nikako ne bi smjela događati na institucijama na koje se najviše oslanjamo pri promicanju pozitivnih društvenih vrijednosti. "Ovo ministarstvo i ja osobno podržavamo svaku akciju protiv korupcije, pogotovo u području obrazovanja i znanosti. Uhićenja na Medicinskom fakultetu u Zagrebu još su jedan dokaz da korupcija na fakultetima, na žalost, još nije iskorijenjena i da samo sveučilište mora uložiti dodatni napor u suzbijanju svih nečasnih radnji", stoji u priopćenju Ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića upućenog Hini. "Korupcija se nikako ne bi smjela događati na institucijama na koje se najviše oslanjamo pri promicanju pozitivnih društvenih vrijednosti. U tom smislu, MZOS će u suradnji sa svim obrazovnim institucijama, od škola do sveučilišta, stalno poticati sve oblike preventivnih aktivnosti, a u tom smislu ide i prijedlog jačanja uloge Etičkog odbora u nacrtu Izmjena i dopuna ZDVO", dodaje se u priopćenju.
ZAGREB - Dio saborske oporbe usprotivio se jučer poslijepodne prijedlogu zakona o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, ocijenivši da će ukidanjem neovisnog Ureda za istraživanje grobova žrtava komunističkih zločina ti poslovi biti gurnuti pod politički patronat Vlade. “Umjesto neovisnog tijela, koje se ukida, poslove guramo pod politički patronat ministra hrvatskih branitelja i Vlade. Postavlja se pitanje hoće li ukidanjem Ureda biti zaustavljen i posao na pronalaženju, istraživanju i obilježavanju grobova žrtava komunističkih zločina”, rekao je Tomislav Ivić (HDZ). Podsjetio je da je 2002., u vrijeme vlade Ivice Račana, ukinuta komisija za ratne i poratne žrtve, a njezin posao prebačen u Ministarstvo znanosti te upitao “je li prvi i jedini cilj ovog zakona zaustaviti daljnje pronalaženje i obilježavanje grobova žrtava komunističkog režima”. “Jamčim da političkog pritiska na rad tog odjela neće biti. Nisam od onih koji bi ubio za ministarsko mjesto i bude li ikakvih pritisaka, podnijet ću ostavku”, uzvratio mu je ministar hrvatskih branitelja Predrag Matić. Matić je naglasio da se Ured ne ukida, nego da će isti djelatnici i članovi Upravnog vijeća Ureda isti posao moći nastaviti raditi u sklopu Ministarstva branitelja.
ZAGREB - Hrvatski sabor danas će nastaviti zasjedanje raspravom o prijedlogu potvrđivanja protokola o integralnom upravljanju obalnim područjem Sredozemlja. Sljedeća točka na dnevnom redu je konačni prijedlog zakona o osobnom imenu, kojim Vlada predlaže ukidanje ograničenja broja riječi u imenu i prezimenu. Po važećim propisima, osobno ime sastoji se od najviše dviju riječi za ime i dviju riječi za prezime, a u Vladi ističu da je takvo rješenje stvaralo probleme u pravnom prometu velikom broju građana koji su rođeni u inozemstvu, ili su sklapanjem braka stekli prezime koje se sastojalo od više riječi. Novim zakonom ukida se i potreba da se izmjena osobnog imena oglašava na oglasnoj ploči ili objavljuje u Narodnim novinama. U slučaju rastave braka, bračni drug koji je sklapanjem braka mijenjao prezime moći će u roku od godine dana od prestanka braka vratiti prezime koje je imao prije sklapanja braka. Osobno ime moći će promijeniti svaka osoba, a podnositelj zahtjeva morat će priložiti uvjerenje suda da se protiv njega ne vodi kazneni postupak. Promjena osobnog imena neće se odobriti ako se predloženim osobnim imenom vrijeđaju i ugrožavaju prava i slobode drugih ljudi, pravni poredak i javni moral.
ZAGREB - Zagrebački međunarodni festival komorne glazbe (Zagreb kom), ove godine u svojem sedmom izdanju, od 12. do 20. listopada donosi sedam koncerata koji će u jednako toliko tematskih večeri u Hrvatskom glazbenom zavodu okupiti domaću i inozemnu glazbeničku elitu s ciljem popularizacije klasične, posebice komorne glazbe. "Nakon što je zbog nedostatka financiranja otkazan jedan od izvorno planiranih osam koncerata, Zagreb kom ove godine donosi sedam različitih koncertnih programa koji će okupiti vrsne mlade glazbenike iz cijelog svijeta u komornim sastavima kakvi se ne mogu čuti nigdje drugdje", ističe se u priopćenju organizatora. Uz brojne "stare" festivalske znance poput violinista Stefana Milenkovića i pijanistice Laume Skride, ove godine festival će ugostiti čak trećinu novih izvođača, među kojima i istaknutu mladu norvešku violinističku zvijezdu Vilde Frang. Program će u petak 12. listopada otvoriti koncert pod nazivom '8 godišnjih doba', na kojem će biti izveden ciklus od četiri koncerta za violinu i orkestar "Četiri godišnja doba" talijanskog baroknog skladatelja Antonija Vivaldija, te četiri tanga istoga naziva argentinskog kompozitora Astora Piazzolle.