FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Pravosuđe BiH traga za Keljmendijem i Elezom

Autor: rmav
SARAJEVO, 18. rujna 2012.(Hina) - Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od državnog suda te zemlje raspisivanje međunarodnih tjeralica za više osoba osumnjičenih da su povezane s organiziranim kriminalnim skupinama razbijenim u policijskim akcijama prošloga tjedna, prenose u utorak lokalni mediji u BiH ističući kako su na vrhu popisa najtraženijih kriminalaca imena Nasera Keljmendija i Darka Eleza.

Glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić nije izrijekom potvrdio za kim se točno traga, no pozivajući se na svoje sudske izvore "Oslobođenje" navodi kako je je riječ o tri osobe, uključujući Keljmendija.

Tjeralica za Keljmendijem navodno bi trebala biti raspisana već tijekom dana s obrazloženjem kako ga se tereti za organizirani kriminal i poticanje na ubojstvo.

Mediji u BiH ranije su pisali kako bi upravo Keljmendi mogao biti povezan s ubojstvima poznatih osoba iz bosanskohercegovačkog kriminalnog okruženja poput Ramiza Delalića Ćele.

Banjalučke "Nezavisne novine" istodobno tvrde kako će bosanskohercegovačko pravosuđe od srbijanskih vlasti zatražiti i izručenje Darka Eleza, osumnjičenog da je bio vođa druge kriminalne skupine koja je, uz Keljmednijevu, razbijena u akciji "Lutka". Elez u zatvoru u Sremskoj Mitrovici trenutačno izdržava devetogodišnju kaznu zatvora zbog trgovine drogom. Prije očekivane odluke o izručenju Eleza bi u zatvoru trebao ispitati tim tužitelja iz BiH, a "Nezavisne" podsjećaju kako se ranije nagađalo o "debelim" Elezovim političkim vezama koje bi se u predstojećoj istrazi mogle i potvrditi.

O tome gdje se točno nalazi Keljmendi za sada se tek nagađa. Najčešće spominjana verzija je da se on skriva u rodnoj Peći na Kosovu, a ta činjenica mogla bi otežati njegovo eventualno izručenje s obzirom da ta država zbog poznatih političkih problema oko njezina priznavanja još nije dobila status članice Interpola.

U sigurnosnim agencijama BiH pretpostavljaju kako bi Keljmendi, uz kosovsko, mogao imati i državljanstvo Srbije i Crne Gore pa bi, bude li pronađen u nekoj od tih država, izručenje također došlo u pitanje jer te zemlje ne izručuju svoje državljane.

Stanje bi se moglo u stanovitoj mjeri promijeniti krajem godine do kada se očekuje sklapanje ugovora sa susjednim državama koji bi omogućio uzajamno izručenje osumnjičenika. No problem s Kosovom time ne bi bio riješen jer BiH nije priznala tu državu pa s njom ne može ni sklapati ugovore. Jedina teorijska mogućnost da se Keljmendiju ipak sudi ostaje eventualno ustupanje cijelog predmeta kosovskom pravosuđu.

(Hina) xrm ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙