FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 13. rujna 2012. (Hina) - Pregled važnijih viejsti iz svijeta do 15,30 sati.

ZAGREB - Šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren izrazio je u četvrtak u Zagrebu uvjerenost da će se proces ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora dovršiti na vrijeme odnosno do predviđenog datuma ulaska u EU 1. srpnja 2013. "Dvanaest zemalja je ratificiralo hrvatski pristupni ugovor što je vrlo dobar rezultat. Uvjeren sam da će proces biti završen na vrijeme", rekao je Vandoren koji je sudjelovao na predstavljanju rezultata istraživanja Ipsos Pulsa o stavovima hrvatskih građana o ulasku u EU. Dodao je kako je očekivano da je proces ratifikacije u nekim državama članicama brži nego u drugima, "to će uvijek biti tako". Ratifikacija će zasigurno ovisiti i o ključnom sveobuhvatnom izvješću o monitoringu koje će Europska komisija predstaviti 10. listopada i o njemu će ovisiti ritam dijela daljnjih ratifikacija. Europska komisija i dalje nadzire i prati stanje u Hrvatskoj, od institucija se traže daljnji napori, kazao je Vandoren, posebno izdvojivši kao problem investicijsku klimu "koja bi trebala biti poboljšana". "Nadam se pozitivnim rezultatima u bliskoj budućnosti", rekao je Vandoren.

ZAGREB - Pedeset i tri posto hrvatskih građana glasovalo bi za ulazak Hrvatske u Europsku uniju da se referendum održava sada, a od onih koji bi sigurno na njega izašli za članstvo bi se izjasnilo 61 posto građana što je dosad gotovo najviša zabilježena potpora, pokazali su najnoviji rezultati istraživanja o stavovima hrvatskih građana o Europskoj uniji i o članstvu predstavljeni u četvrtak u Zagrebu. Rezultate istraživanja koje je proveo Ipsos Puls od 20. srpnja do 7. kolovoza na uzroku od 1.022 ispitanika starija od 15 godina predstavio je voditelj istraživanja Dragan Bagić. Radi se o prvom sveobuhvatnom istraživanju nakon referenduma o ulasku u EU održanog u siječnju ove godine a teme su stavovi o članstvu u EU, percepcija Europske unije među hrvatskim građanima, informiranje o EU-u te znanje i interes o europskim fondovima. "Povjerenje se nije temeljno promijenilo", kazao je na predstavljanju rezultata šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren, izrazivši nadu da će se pozitivni trend nastaviti do ulaska. "Ukupni osjećaj koji proizlazi iz istraživanja je da nema spektakularnih promjena, pozitivni ishod referenduma je održan a postoje neki parametri gdje su se rezultati poboljšali", kazao je Vandoren. Naravno, moglo je biti i većih poboljšanja ali ovo je realnost, dodao je.

BRUXELLES/STRASBOURG - Odbor za vanjsku politiku Europskog parlamenta izglasao je u četvrtak u Strasbourgu rezoluciju o proširenju u kojoj ističe da je bilateralne probleme između zemalja kandidata i potencijalnih kandidata potrebno riješiti prije pristupanja, po mogućnosti prije početka pristupnih pregovora. U rezoluciji, koja je pravno neobvezujući tekst, kaže se da je potrebno da sve "zemlje koje pristupaju EU-u riješe svoja bilateralna pitanja, posebice ako se tiču teritorijalnih sporova, prije ulaska u EU. Poželjno je da se takva pitanja riješe prije početka pristupnih pregovora kako ne bi negativno utjecala na njihov tijek". Članovi odbora ističu da i EU i kandidati za pristupanje moraju ispuniti svoje obveze i poštovati ono na što su se obvezali te pozivaju da se kandidatske zemlje u pristupnom procesu ocjenjuju prema zaslugama. Za rezoluciju koja se upućuje na plenarnu sjednicu Parlamenta glasovalo je 60 članova Odbora, jedan je bio protiv, a nitko suzdržan.

BRUXELLES - Europski ured za odabir osoblja (EPSO) otvorio je u četvrtak prvi natječaj za zapošljavanje hrvatskih državljana u europskim institucijama za poslove administratora u području javne uprave, prava, revizije, ekonomije i financija. Ovo je prvi natječaj koji je otvoren samo za hrvatske državljane, dok je natječaj za prevoditelje, koji je raspisan 21. lipnja, bio otvoren za državljane EU-a koji izvrsno vladaju hrvatskim jezikom. Ukupno, europske institucije traže 124 uspješna kandidata za radna mjesta administratora na najnižoj razini, s oznakom AD5. Kandidati se mogu prijaviti do 16. listopada. Svi kandidati moraju imati sveučilišnu diplomu i dobro znanje engleskog, francuskog ili njemačkog jezika. Prijave se primaju isključivo preko internetskih stranica EPSO-a, a informacije su dostupne na stranici: www.eu-careers.eu

ZAGREB - Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić boravit će u ponedjeljak u Parizu gdje će se susresti s Laurentom Fabiusom, francuskim ministrom vanjskih poslova, priopćeno je u četvrtak iz MVEP-a. Šefica hrvatske diplomacije će tijekom boravka u Parizu imati i odvojene sastanke s predsjednicom Komisije za vanjske poslove francuske Nacionalne skupštine, te predsjednicima Komisije za europske poslove francuske Nacionalne skupštine kao i s predsjednikom Komisije za vanjske poslove, obranu i vojne snage Senata Francuske Republike. Također, ministrica Pusić otvorit će izložbu Ivana Meštrovića u Muzeju Rodin u Parizu, što je dio Festivala Hrvatske u Francuskoj "Croatie, la voici".

ZAGREB - Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovat će u petak na međunarodnoj konferenciji "Riga 2012" koja će se održati u glavnom gradu Latvije, najavljeno je u četvrtak iz MVEP-a. Na tom tradicionalnom susretu, istaknuti pojedinci iz svijeta vanjske politike, gospodarstva i društvenih znanosti raspravljaju na temu međunarodnih odnosa. Šefica hrvatske diplomacije sudjelovat će na panelu "Will Global Economic Restructuring Bring the West Back to Game?" zajedno s domaćinom, latvijskim ministrom vanjskih poslova Edgarsom Rinkevičsom i francuskim ministrom za europske poslove Bernardom Cazeneuveom. Pusić će se uoči konferencije bilateralno sastati s Rinkevičsom, a sudjelovat će i na radnoj večeri koju za sudionike konferencije priređuje bivša predsjednica Latvije Vaira Vike Fraiberga.

SARAJEVO - Organizirani kriminal u sebi nosi ogromnu opasnost koje neki nisu ni svjesni, a kada prodre u državne strukture on počinje ugrožavati i nacionalnu sigurnost, upozorio je u četvrtak ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić. "To je upravo pitanje nacionalne sigurnosti i mi se s tim uspješno borimo i vjerujem da je situacija u Hrvatskoj i način na koji smo do sada uspijevali realizirati akcije (doprinosi) da nema potrebe za kampanjskim akcijama i mi to radimo kontinuirano", izjavio je Ostojić novinarima u Sarajevu gdje je sudjelovao na regionalnoj konferenciji posvećenoj borbi protiv informatičkog kriminala. U izjavi za hrvatske medije Ostojić je istaknuo kako je policija u Hrvatskoj uspješna u borbi protiv organiziranog kriminala, no interesi mafije i organiziranog kriminala su takvi da se mora uvijek biti korak ispred njih. Istaknuo je da kao ministar u cijelosti podržava regionalnu suradnju policijskih snaga od razmjene podataka pa nadalje.

SARAJEVO - Predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović i predsjednik vlade Srbije Ivica Dačić konstatirali su u četvrtak kako među njihovim državama postoje brojna otvorena pitanja i razlike u stajalištima, uključujući i ona vanjskopolitička, no istaknuli su kako to ne bi smjela biti prepreka uzajamnoj suradnji. Članovi Predsjedništva BiH primili su Dačića na kraju njegova dvodnevnog radnog posjeta Sarajevu, a nakon tog razgovora Izetbegović je u izjavi novinarima kazao kako brojna neriješena pitanja već dugo opterećuju odnose dvije države. "Prošlost, naravno, nećemo zaboraviti no želimo graditi stabilnu i sigurnu budućnost za sve naše građane", kazao je Izetbegović dodajući kao su dogovori i kompromisi jedini način da se to učini. Nabrajajući otvorena pitanja u odnosima BiH i Srbije Izetbegović je spomenuo uređenje međudržavne granice te korištenja hidropotencijala rijeke Drine kao i rješavanje imovinsko-pravnih pitanja. Otvoreno je konstatirao kako dvije države imaju različita stajališta i u odnosu prema NATO-u. "BiH poštuje odluku Srbije da ima neutralan status. Sigurni smo da i Srbija poštuje naš stav da mi želimo ulazak u tu vojno-političku asocijaciju", kazao je Izetbegović. Dačić je pak istaknuo kako su svi razgovori koje je vodio u Sarajevu bili "iznimno korektni i konstruktivni". Kazao je kako su mu želja dobri odnosi Srbije i BiH jer te dvije zemlje "zajedno s Hrvatskom i Crnom Gorom čine jedinstven prostor zajedničkih interesa i potrebe da se zajednički djeluje".

SARAJEVO - Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine objavilo je u četvrtak kako je podignulo optužnicu protiv trojice bivših pripadnika policije i vojske bosanskih Srba koji se terete za masovna ubojstva i ratne zločine počinjene nad Bošnjacima na području Višegrada u istočnoj Bosni. Optuženi su Predrag Milisavljević (54), za kojega se navodi kako je nastanjen na Kanarskim otocima, te Miloš Pantelić (47) i Ljubomir Tasić (56), obojica iz Višegrada. Sva trojica osumnjičenih uhićena su ranije i nalaze se u pritvoru. Istragom je utvrđeno kako su Milisavljević i Pantelić kao pričuvni policajci te Tasić kao pripadnik vojske Republike Srpske 1992. sudjelovali u masovnom progonu Bošnjaka iz Višegrada pri čemu su počinili i ubojstva, zlostavljanja i protuzakonita zatvaranja civila. Milisavljevića i Pantelića tereti se i za ratne zločine nad Bošnjacima prognanim iz mjesta Rogatica. Zatočenim bošnjačkim civilima iz tog gradića su u Višegradu 15. lipnja 1992. oduzeli osobna dokumenta, novac, zlato i druge dragocjenosti, ruke su im vezali žicom a potom ih autobusom odvezli do jedne špilje gdje su ih strijeljali. Masakr je preživio samo jedan civil a ubijeno je 48 muškaraca bošnjačke nacionalnosti, među kojima jedanaest iz obitelji Kustura, devet iz obitelji Karaman te šest iz obitelji Omerović. Optužnicu protiv Milisavljevića, Pantelića i Tasića treba potvrditi Sud BiH.

ZAGREB - Muslimanskim zemljama proširili su se u četvrtak prosvjedi protiv protumuslimanskog filma oko čijih autora i producenata vlada enigma, a glumačka ekipa oglasila se pripćenjem u kojem tvrdi da ih je producent grubo prevario, prenose agencije. Prosvjednici u Sani, glavnome gradu Jemena, napali su američko veleposlanstvo, a sukoba prosvjednika s policijom bilo je i u egipatskoj prijestolnici Kairu, a skupovi protiv filma snimljenog u Sjedinjenim Državama održani su i u iračkome gradu Najafu te u iranskoj prijestolnici Teheranu. Dugometražni film "Nedužnost muslimana" kojih su isječci postavljeni na internetu posredstvom egipatskog kopta, izazvali su silovite reakcije muslimanskih vjernika u Egiptu te u Libiji gdje su naoružani napadači u Bengaziju ubili američkog veleposlanika Chrisa Stevensa i još trojicu Amerikanaca. Niskobudžetni film što ga je snimio američko-izraelski sineast navodno novcem bogatih Židova, parodija je islamske vjere, a glumci koji govore američkim engleskim tumače muslimane kao nemoralne i nasilne ljude. Agencije AFP i Reuters prenose da je u srijedu navečer zavladala opća konfuzija oko autora filma. Smatralo se da ga je snimio Sam Bacile, američko-izraelski sineast, no njegov savjetnik Steve Klein tvrdi da je to pseudonim i da se autor sada skriva u strahu od odmazde. Ekipa filma oglasila se u srijedu priopćenjem u listu Los Angeles Timesu u kojem stoji: "Svi glumci i cijela ekipa uznemireni su i čini im se da ih je producent prevario".

BAGDAD - Iračke paravojne snage, koje su provele neke od najvećih napada na strance tijekom rata u Iraku, zaprijetile su u četvrtak američkim interesima u zemlji zbog filma koji je izazvao prosvjede u Libiji, Egiptu i Jemenu. "Uvreda nanesena glasniku (proroku Muhamedu) dovest će sve američke interese u opasnost i nećemo im oprostiti", rekao je Qais al-Khazali, čelnik pobunjeničke skupine Asaib al-Haq. Prosvjed protiv filma izbio je u četvrtak u Bagdadu i Basri. Stotine sljedbenika protuameričkog šijitskog vjerskog vođe Moqtade al-Sadra izašle su na ulice i pozvale iračku vladu da zatvori američko veleposlanstvo. Irački premijer Nuri al-Maliki osudio je film i nazvao ga "uvredljivim" i "rasističkim", ali je pozvao muslimane da ne odgovore nasiljem. "Prirodni odgovor je suzdržati se od pribjegavanja nasilju i pokazati načela islama i njegovih civiliziranih vrijednosti", kazao je on.

DAMASK - Izaslanik UN-a i Arapske lige za Siriju Lakhdar Brahimi doputovao je u četvrtak u Siriju, što je njegov prvi posjet toj zemlji nakon što je 1. rujna službeno preuzeo tu dužnost, s obećanjem da će okončati nasilje u kojemu je više od 27.000 ljudi ubijeno. Ovaj alžirski diplomat, koji je naslijedio Kofija Annana, sastat će se u četvrtak s ministrom vanjskih poslova Walidom al-Moualemom, a trebao bi razgovarati i sa sirijskim predsjednikom Basharom al Assadom. "Postoji kriza i to nitko ne opovrgava", kazao je Brahimi po dolasku u Damask. "To je kriza koja se pogoršava i svi se slažu da treba zaustaviti krvoproliće...". "Nadamo se da ćemo pridonijeti (okončanju nasilja) tijekom dana i tjedana koji su pred nama", rekao je. Brahimijev glasnogovornik je izjavio da će on razgovarati s vladom i predstavnicima sirijske oporbe i civilnog društva tijekom svog posjeta Damasku.

LJUBLJANA - Aktualni slovenski predsjednik Danilo Tuerk ima znatnu prednost, prije predsjedničkih izbora koji se održavaju 11. studenoga, pred svojim izazivačima, Borutom Pahorom i Milanom Zverom, pokazalo je istraživanje javnog mnijenja objavljeno u četvrtak. Da je Tuerk najprimjereniji kandidat za tu dužnost ocijenilo je 44 posto od 920 ispitanika u istraživanju koje je prošlog tjedna proveo centar za istraživanje javnog mišljenja Fakulteta za društvene znanosti iz Ljubljane, u okviru svog redovnog sondiranja javnog mišljenja "Politbarometar". Bivšeg premijera Boruta Pahora za predsjednika države biralo bi 19 posto ispitanika, a eurozastupnika u Europskom parlamentu i nekadašnjeg ministra obrazovanja Milana Zvera 17 posto. Lista svih službenih kandidata na predsjedničkim izborima bit će poznata početkom idućeg tjedna kad završava konačni rok za podnošenje kandidatura. Slovenski predsjednik jedini je do sada podnio službenu kandidaturu za predsjedničke izbore, dok su navedena dvojica, koji su najavili kandidaturu i smatraju se njegovim najozbiljnijim konkurentima, to učiniti do roka za predaju kandidatura 17. rujna.

BEOGRAD - Predsjednik Nacionalnog vijeća srbijanske vlade za suradnju s Haaškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je u četvrtak da će ilegalna trgovina ljudskim organima biti tema razgovora s glavnim haaškim tužiteljem Sergeom Brammertzom tijekom njegova posjeta Srbiji u prvoj polovici listopada. On je novinarima kazao kako je to pitanje više puta pokretano, ali da "do sada nije bilo razumijevanja, prije svega u međunarodnoj zajednici". "Mi ne prejudiciramo ishod, nikoga apsolutno unaprijed ne okrivljujemo. Sve što tražimo jest da se utvrdi puna istina i zadovolji pravda", kaže Ljajić. Srbijanski tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević u četvrtak je izjavio kako je moguće da će se pojaviti još svjedoka trgovine organima Srba s Kosova, ali nije htio reći jesu li se neki već javili tom tužiteljstvu. On je novinarima kazao kako očekuje posjet Međunarodnog istražnog tima u povodu navoda o trgovini organima na Kosovu i u Albaniji, koji bi vodio glavni tužitelj specijalnog istražnog tima EU John Clint Villiamson, ali da ga još nitko nije kontaktirao.

KAIRO - Bivši premijer Hosnija Mubaraka, Ahmad Nazif, osuđen je u četvrtak na tri godine zatvora zbog "nezakonita bogaćenja", izvijestila je egipatska službena novinska agencija Mena. Nazif, koji je otišao s položaja krajem siječnja 2011., na početku narodnog ustanka koji je doveo do Mubarakova odlaska, optužen je da je zlorabio svoj položaj za bogaćenje. Sud u Kairu, koji je izrekao presudu, osudio ga je na novčanu kaznu od 1,5 milijuna dolara. Nazif je jedan od brojnih dužnosnika Mubarakova režima ili poslovnih ljudi bliskih nekadašnjoj vlasti koje se krivično goni od svrgavanja bivšeg predsjednika 11. veljače 2011. Krivično je gonjen od srpnja 2011. nakon optuže da je prisvojio zemljište koje pripada državi te da je pronevjerio državni novac.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙