FRANKFURT - Njemački proizvođač automobila Opel, gubitaš u vlasništvu američkog giganta General Motorsa, pregovara sa sindikatima o skraćenju radnog vremena u glavnoj tvornici u Ruesselsheimu. S obzirom na pogoršanje uvjeta na europskom tržištu, uprava Adam Opela trenutačno pregovara s radničkim vijećem i sindikatom metalaca o kraćem radnom vremenu i smanjenju radnih sati u Ruesselsheimu, naveo je sindikat u priopćenju, dodajući da će rezultati pregovora biti objavljeni uskoro. Glasnogovornik Opela istaknuo je da "još ništa nije odlučeno". U Ruesselsheimu, gdje je Opelovo sjedište, nalazi se glavni i najveći pogon koji proizvodi modele Insignia i Astra. Ukupno zapošljava 13.800 radnika. Posrnuli Opel dio je GM-ovih europskih poslova koji su u proteklih 10 godina proizveli više milijardi dolara gubitaka. GM je svojedobno namjeravao prodati Opel, ali je odustao od te namjere jer nije mogao pronaći odgovarajućeg kupca.
STOCKHOLM - Švedski lanac trgovina namještajem Ikea namjerava uložiti milijardu eura u hotelski sektor i u Europi otvoriti najmanje 100 hotela, citirao je švedski dnevnik Svenska Dagbladet riječi jednog Ikeinog čelnika. Po pisanju dnevnika, Ikea namjerava otvoriti "najmanje 100 hotela" u Njemačkoj, Belgiji, Britaniji, Nizozemskoj i baltičkim zemljama. Gradnja hotela financirat će se prodajom brenda Ikea, čiju je vrijednost kompanija nedavno procijenila na devet milijardi eura. Hoteli neće nositi Ikein logo i njima će upravljati poduzeće za upravljanje hotelima. Neće biti opremljeni ni Ikeinim namještajem, koji je poznat po niskim cijenama i kupci ga sami sastavljaju. Očekuje se da će ukupna vrijednost ulaganja iznositi oko milijardu eura, piše Svenska Dagbladet. Napominje da švedski div želi otvoriti jeftine i praktične hotele u gradskim središtima. "Izbacit ćemo sve nepotrebno, poput hotelskih restorana, i umjesto toga ubaciti dobar doručak, brzi internet i efikasnu recepciju, bez formalnosti kada gosti napuštaju sobu", kazao je Harald Mueller, čelnik grupe Ikea kojem je povjerena realizacija projekta, za švedski dnevnik.
BEČ - Poslodavci u Austriji ubuduće će, uz brigu za tjelesno zdravlje zaposlenika, morati paziti i na njihovo psihičko stanje, predviđeno je izmjenom austrijskog zakona o zaštiti na radu koja je u četvrtak upućena u javnu raspravu. Austrijski ministar socijalne skrbi Rudolf Hundstorfer želi izmjenom zakona obvezati poslodavce da uzmu u obzir psihičke posljedice posla na zaposlenike. Austrijska se vlada odlučila na taj korak zbog toga što se zaposlenici sve više žale na psihička opterećenja na poslu, koja uzrokuju tegobe i bolesti. Na taj način, na popisu bolesti uzrokovanih poslom, uz dosadašnje fizičke, uvrstit će se i psihičke tegobe ili tegobe prouzročene stresom, kao što su primjerice bolesti krvotoka, želučane tegobe ili dijabetes. Novim zakonskim odredbama poslodavci u Austriji bit će obvezni u procjenu sigurnosti na radnom mjestu uvrstiti i psihičku sigurnost zaposlenika, uz pomoć čimbenika poput žurbe ili monotonije. Nove odredbe predviđaju i mogućnost dodatnih kvalifikacija stručnjaka za sigurnost na radu. Oni će moći završiti i psihološku izobrazbu, kako bi mogli zaposlenicima pružiti odgovarajuću pomoć.
LONDON - Dolar je u četvrtak dosegnuo najvišu razinu prema japanskom jenu, a ojačao je i prema euru na međunarodnim tržištima valuta nakon ohrabrujućih makrogospodarskih podataka iz SAD-a koji su prigušili očekivanja novog ciklusa kvantitativnog ublažavanja američke monetarne politike. Dolar je tako dosegnuo najvišu razinu prema jenu od sredine srpnja od 79,361 jena na elektroničkoj platformi EBS da bi se naknadno stabilizirao na 79,22 jena, u plusu 0,2 posto. Euro je također oslabio prema dolaru, blagih 0,1 posto, te se njime trgovalo po 1,2279 dolara. Ujedno je ojačao prema jenu, 0,4 posto, na 97,34 jena. Dolar je crpio podršku iz ohrabrujućih makrogospodarskih podataka, koji su u srijedu pokazali najsnažniji rast američke industrijske proizvodnje u srpnju u prethodna tri mjeseca. Euro je tek blago oslabio prema dolaru jer ulagači i dalje nisu skloni pretjerano agresivnim prodajama jedinstvene europske valute, s obzirom na očekivanja da će Europska središnja banka u konačnici ipak početi kupovati obveznice kako bi snizila troškove zaduživanja Španjolske i Italije.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europska tržišta dionica stabilizirala su se u četvrtak nadomak najvišoj razini u ovoj godini, poduprta bankama i rudarskim kompanijama, budući da se ulagači i dalje nadaju novim poticajnim mjerama središnjih banaka. Indeks Londonske burze Ftse i pariški CAC oslabili su 0,1 posto, na 5.827 odnosno 3.444 boda, dok je frankfurtski DAX bio na istom postotnom dobitku i iznosio je 6.950 bodova. Među dobitnicima izdvajale su se dionice španjolske Bankije, čija je vrijednost poskočila gotovo 12 posto, povukavši za sobom cijeli bankovni sektor, slijedom spekulacija o hitnoj injekciji likvidnosti iz Europe. Rudarske dionice također su ojačale nakon što je African Barrick Gold, najveći proizvođač zlata u svijetu, potaknuo zanimanje za spajanjima i akvizicijama u tom sektoru. Ulagače je privukla objava kanadskog Barrick Golda da vodi preliminarne razgovore sa China National Gold Group Corporationom o svom 74-postotnom udjelu u African Barrick Goldu. U takvom su okruženju Randgold i Fresillo ojačali 0,9 odnosno 0,7 posto.