Dow Jones indeks ojačao 0,26 posto, na 12.534 boda, dok je S&P 500 porastao 0,48 posto, na 1.319 bodova, a Nasdaq indeks 0,63 posto, na 2.854 boda.
Nakon što su u ponedjeljak pali za više od 1 posto, jučer su burzovni indeksi nadoknadili dio gubitka. No, trgovalo se oprezno jer ne popušta pritisak dužničke krize u eurozoni.
Prinosi na španjolske 10-godišnje obveznice ponovno su porasli jer je potražnja na aukciji kratkoročnih dugova te članice eurozone bila nejaka, unatoč značajno većim prinosima.
Posljedica je to neizvjesnosti u vezi razvoja situacije u četvrtom po veličini gospodarstvu eurozone. Madrid je u ponedjeljak službeno zatražio međunarodnu pomoć u spašavanju banaka, što se smatra prvim korakom prema većem, cjelokupnom paketu pomoći.
Situaciju u eurozoni dodatno otežava slabost gospodarstava. U mnogim članicama tog bloka recesija se produbljuje, pa je tako jučer objavljeno da je u Italiji potrošnja u travnju pala za 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec i čak 6,8 posto na godišnjoj razini.
I dok se dužnički problemi eurozone gomilaju, sve je manje nade da će summit EU-a, koji se u Bruxellesu održava u četvrtak i petak, rezultirati konkretnim hitnim mjerama za rješenje krize.
Malo podršku Wall Streetu pružili su jučer tek podaci o rastu cijena kuća u SAD-u, što budi nadu u postupan oporavak tržišta nekretnina. Zahvaljujući tome, cijene dionica u građevinskom sektoru skočile su 2,6 posto.
Među najvećim dobitnicama bila je jučer i dionica News Corpa magnata Ruperta Murdocha, kojoj je cijena skočila više od 8 posto, nakon napisa da će taj medijski div biti podijeljen u dvije kompanije, za izdavaštvo i zabavu.
I na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,07 posto, na 5.446 bodova, a pariški CAC 0,30 posto, na 3.012 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,07 posto, na 6.136 bodova.