Cijena barela na londonskom je tržištu pala je 1,69 dolara, na 91 dolar za barel, najnižu razinu od prosinca 2010. godine, nakon čega se oporavila na 91,50 dolara. Na američkom je tržištu barel bio jeftiniji za dolar i njime se trgovalo po 80,45 dolara.
Proizvodne aktivnosti u Kini u lipnju su smanjene na najnižu razinu u posljednjih sedam mjeseci, pogođene padom izvoza i slabom domaćom potražnjom, objavila je u četvrtak britanska banka HSBC. Pozorno praćen preliminarni indeks menadžera nabave (PMI) koji mjeri aktivnosti u proizvodnom sektoru spustio se tako u lipnju na 48,1 bod, sa 48,4 boda u prethodnom mjesecu, objavio je HSBC.
Američka središnja banka u srijedu je signalizirala slabije prognoze za gospodarstvo ali je razočarala ulagače koji su očekivali agresivnije poteze kako bi se ojačalo najveće svjetsko gospodarstvo. Potražnja također izgleda nesigurnom u eurozoni gdje rastu troškovi zaduživanja. Tako je Španjolska u četvrtak platila najviše kamate na petogodišnje obveznice u povijesti eurozone.
Tijekom dana Madrid će izvijestiti o stanju u bankama i možda uputiti službeni zahtjev za europskom pomoći.
"Riječ je o otrovnoj kombinaciji negativnih čimbenika. Razočaranost gospodarskom situacijom, kriza u eurozoni, izražena nesklonost rizičnim ulaganjima i snažan silazni trend razlozi su koji drže ulagače podalje od nafte", zaključio je Eugen Weinberg iz frankfurtskog Commerzbanka.
Povrh negativnih makroekonomskih vijesti, naftna je tržišta pogodilo i tjedno izvješće američke vlade o zalihama, koje je u srijedu neočekivano pokazalo rast zaliha sirove nafte za čak, 2,86 milijuna barela. Analitičari su očekivali njihov pad za 1,1 milijun barela.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) izvijestila je na internetskoj stranici da je cijena referentne košarice barela njezine nafte u srijedu iznosila 93,08 dolara, što znači da je bila 65 centi niža nego prethodnog radnog dana.