Cijena barela sirove nafte pala je na londonskom tržištu 1,27 dolara, na 107,14 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 96 centi nižoj cijeni od 90,89 dolara.
Cijena je u Londonu pala s visokih 128,4 dolara početkom svibnja, te za 12,9 posto u ovom tromjesečju, što je njezin najveći tromjesečni pad od četvrtog tromjesečja 2008.
UN-ova Međunarodna agencija za atomsku energiju očekuje da će uskoro potpisati sporazum s Iranom kojim će se odmrznuti istrage o nuklearnim aktovnostima te zemlje. Sumnja se da Teheran želi proizvesti atomsku bombu.
Analitičari vjeruju da ima prostora za daljnje klizanje cijena nafte.
"Čini se da Iranci omekšavaju svoja stajališta i da bi to moglo dovesti do slabljenja sankcija. Ako se to dogodi, cijene barela nafte bi se mogle spustiti ispod 100 dolara a Saudijska Arabija mogla bi početi razmišljati o smanjenju proizvodnje", rekao je Christopher Bellew iz Jefferies Bachea.
Saudijska Arabija najveći je svjetski izvoznik a priželjkuje cijenu nafte od oko 100 dolara.
Naftna tržišta pritisnula su i strahovanja za gospodarski rast, nakon što je Svjetska banka smanjila prognozu gospodarskog rasta Kine, drugog po veličini svjetskog naftnog potrošača.
Uteg je i tvrdokorni strah od kaotičnog izlaska Grčke iz eurozone, uoči današnjeg neformalnog sastanka europskih čelnika.
Nesklonost ulagača riziku gurnula je dolar na najvišu razinu u 20 mjeseci prema košarici valuta, pa je nafta poskupjela za imatelje ostalih valuta, što pritišće potražnju.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 106,16 dolara za barel, što znači da je bila 27 centi viša nego prethodnog dana.