Najveći je dobitnik bio indeks Pariške burze CAC, koji je ojačao 1,7 posto i iznosio je 3.035 bodova. Londonski Ftse bio je u plusu 1,2 posto i iznosio je 5.322 boda, a frankfurtski DAX dobio je na vrijednosti 0,9 posto, dosegnuvši 6.021 bod.
Europska središnja banka (ECB) zadržala je u srijedu ključne kamatne stope na važećoj razini od jedan posto i oduprla se pritiscima da podupre anemično gospodarstvo.
Tržišta se ipak nadaju da će njezin čelnik Mario Draghi signalizirati da postoji šansa za poticaje u vidu naknadnog sniženja kamatnih stopa odnosno novih injekcija likvidnosti.
Razočaravajući podaci iz SAD-a i Kine i signali da se slabost širi iz rubnih dijelova eurozone na samo središte pojačava pritisak na središnje banke da se suprotstave takvom trendu.
"Pojačana su očekivanja na tržištu o dodatnim poticajnim mjerama širom svijeta. Mogli bismo svjedočiti ublažavanju monetarne politike u brojnim članicama skupine G10 a moguće je da se i Fed odluči na kvantitativno ublažavanje", ističe Ian Stannard iz Morgan Stanleya.
Ulagače je na pojačane kupovine potaknula i povoljna razina cijena dionica koje su proteklih dana osjetno izgubile na vrijednosti.
U takvom je okruženju sektor baznih resursa u prosjeku dobio na vrijednosti 3,8 posto, temeljem spekulacija da bi Kina mogla sniziti razinu obveznih rezervi za banke kako bi potaknula kreditiranje.
Tako su Antofagasta, Kazakhkmys, Anglo American i Fresnillo ojačali u rasponu od 5,3 do 6,8 posto.
Među dobitnicima izdvajao se i bankovni sektor, koji je u prosjeku ojačao 2,9 posto. Barclays je pritom ojačao 5,7 posto, Natixis 5,3 posto
Indeks tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 1,8 posto, na 8.533 boda.