FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: svijet u 9,30 sati

Autor: djan
ZAGREB, 1. lipnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 9,30 sati:

MINSK - Ruski predsjednik Vladimir Putin osudio je europske sankcije i obećao moralnu podršku i nove zajmove Bjelorusiji, ruskoj vjernoj saveznici, tijekom svog prvog službenog putovanja u inozemstvo otkako je ponovo preuzeo predsjedničku dužnost. "Rusija i Bjelorusija će uskladiti napore protiv pokušaja upletanja u unutarnje poslove Saveza država i othrvati se pritisku restriktivnih mjera ili sankcija", navodi se u zajedničkoj izjavi Putina i njegova bjeloruskog kolege Aleksandra Lukašenka objavljenoj nakon razgovora u Minsku u četvrtak kasno navečer. Moskva i Minsk osnovali su 1996. godine tzv. Savez država Rusije i Bjelorusije i zajedno s Kazahstanom čine zajednički ekonomski prostor, pokušaj integracije bivših sovjetskih zemalja koji je Putin predstavio kao jedan od prioriteta svoga boravka u Kremlju. Lukašenko, kojeg na zapadu nazivaju posljednjim europskim diktatorom, osobno je dočekao Putina u zračnoj luci i s njim se u istom automobilu vozilo do svoje službene rezidencije u borovoj šumi pokraj Minska. Dvojica predsjednika pohvalila su međusobne odnose u obraćanju novinarima nakon sastanka. "Činjenica da sam otišao u Bjelorusiju u svoj prvi inozemni posjet dovoljno govori o posebnoj prirodi naših odnosa", rekao je Putin. Lukašenko je kazao da je njegova zemlja ruski najodaniji i najbliži saveznik. Putin je kazao da je Bjelorusija zadnjih godina dobila oko pet milijardi dolara ruske ekonomske pomoći. Prošle godine Minsku je odobren drugi zajam od tri milijarde dolara. Ruski je predsjednik kazao da je već postignut dogovor za treću tranšu zajma, a pokrenuti su razgovori o četvrtoj.

BANGKOK - Čelnica burmanske oporbe Aung San Suu Kyi u petak je u Bangkoku pozvala SAD i Kinu, koje se nadmeću za veći utjecaj u jugoističnoj Aziji, da ne koriste Burmu kao svoje bojno polje. "Mnogi se pitaju kakva je pozicija Burme sada kad su nam otvoreni odnosi sa Sjedinjenim Državama i kako će se to odraziti na odnose s Kinom", kazala je Suu Kyi na tiskovnoj konferenciji u Bangkoku, na svom prvom putovanju u inozemstvo nakon 24 godine. "Zabrinuta sam što se Burma doživljava kao bojno polje između tih dviju zemalja. To ne bi trebalo tako biti, moja zemlja bi morala biti zona sklada za te dvije velike zemlje", kazala je. Sjedinjene Države ukinule su sankcije Mianmaru (naziv za Burmu koji je nametnuo bivši vojni režim, a koji dio oporbe i međunarodne zajednice ne prihvaća) i jačaju odnose s tom zemljom otkako je vojni režim ustupio vlast civilima. Kina je s druge strane najveći strani ulagač u Burmu i tržište te zemlje preplavljeno je kineskim proizvodima. Suu Kyi je doputovala u Bangkok, gdje se održava Svjetski gospodarski forum o jugoistočnoj Aziji, kako bi govorila o prilikama u Mianmaru i obratila se novim investitorima. Dobitnica Nobelove nagrade za mir pozvala je svjetske čelnike da se uhvate ukoštac s mianmarskim pravosudnim sustavom koji je pola stoljeća bio potpuno ovisan o vojnoj vlasti i da ne podlegnu "nerazboritom optimizmu" nakon odlaska vojne hunte s vlasti.

DUBLIN - Irski referendum o europskom paktu o fiskalnoj disciplini mogao bi proći s oko šezdeset posto glasova, rekla su dva izvora iz vladinih krugova nakon zatvaranja birališta u četvrtak navečer. "Mogli bismo reći da će rezultat biti 60:40 za 'da'", rekao je jedan od njih. Irska je održala referendum o njemačkom planu za nametanje veće proračunske discipline. Prebrojavanje glasova počinje u osam sati ujutro u petak, a službeni rezultati trebali bi biti poznati istoga dana. Irska je jedina zemlja koja održava nacionalni referendum o fiskalnom sporazumu, koji su potpisale sve članice EU-a osim Britanije i Češke, pa će se rezultati pozorno pratiti diljem kontinenta. Da bi stupio na snagu, fiskalni pakt, punim imenom Ugovor o stabilnosti, koordinaciji i upravljanju u Ekonomskoj i monetarnoj uniji mora ratificirati 12 od 17 članica eurozone. Fiskalni pakt prva je u ožujku ratificirala Grčka, a nakon nje u travnju Portugal i Slovenija te Rumunjska u svibnju. Proces ratifikacije u tijeku je u Švedskoj, Danskoj, Španjolskoj, Italiji, Poljskoj i Latviji. Datum ratifikacije još nije poznat u Austriji, Belgiji, Bugarskoj, Cipru, Estoniji, Finskoj, Mađarskoj, Litvi, Luksemburgu, Malti, Nizozemskoj i Slovačkoj.

(Hina) xdj ydj

An unhandled error has occurred. Reload 🗙