Napominjući kako knjiga dolazi u pravi trenutak - pred ulazak Hrvatske u EU, recenzent Stjepan Ivanišević je rekao da ona donosi vrlo zanimljive teorijske analize, klasifikacije i hipoteze vezane uz europski upravni prostor, ali i puno praktičnih podataka koje mjere i procedure treba poduzeti da bi se poboljšala ulaganja u Hrvatsku.
Važnim smatra činjenicu i da su autori težište istraživanja stavili na javne politike, a ne samo na opis institucija. "Specifičnost knjige je i da su autori gdje god je bilo moguće uspoređivali stanje u Hrvatskoj s stanjem u EU", rekao je Ivanišević dodavši da su autori kombinirali historijski i sistemski pristup te pravni i politološki diskurs.
Naveo je i da je knjiga podijeljena u pet djelova u kojoj su autori detaljno analizirali razvoj EU i njezin institucionalni okvir, europsko upravljanje i europski upravni prostor, utjecaj EU na trendove razvoja javne uprave i javnih politika u nacionalnim državama te politiku proširenja EU.
Jedan od autora Ivan Koprić, napomenuo je kako je knjiga prvenstveno namijenjena studentima javne uprave, a njome se nastoji prikazati i objasniti problematiku europskog upravnog prostora, razloge njegovog nastanka i neka otvorena pitanja njegova budućeg razvoja, s posebnim osvrtom na proces pristupanja EU i potrebne upravne prilagodbe.
Naglasio je kako se u prošlim proširenjima EU pokazalo da su zemlje koje su u većoj mjeri usklađene s standardima, uspješnije i efikasnije.
Da uspješna država, pogotovo ekonomski uspješna, ne postoji bez efikasne javne uprave, rekao je i dekan Pravnog fakulteta Zoran Parać naglasivši da je ona (javna uprava) jedan od bitnih elemenata povoljne investicijske klime. Stoga, kazao je, javna uprava mora biti depolitizirana, brza, efikasna i stručna.
Knjigu (299) je objavio zagrebački Pravni fakultet i Institut za javnu upravu.