FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stručnjaci: novim zakonom o MPO-u postignut značajan napredak

Autor: smar
ZAGREB, 26. travnja 2012. (Hina) - Medicinski stručnjaci na današnjem su se okruglom stolu o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO) složili kako je novim zakonom postignut značajan napredak, ali su iznijeli i upozorenja vezana uz dio zakona kojim se oplodnja ograničava na najviše 12 jajnih stanica.

Cilj okruglog stola bio je doprinjeti donošenju pravednog zakona koji će osigurati pravo optimalnog i realno ostvarivog liječenja neplodnosti sukladno svjetskim standardima te koji će spriječiti diskriminaciju po bilo kojoj osnovi.

Organiziran je kao reakcija na prijedlog Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji koji je 19. travnja usvojen u Vladi te na rasprave o problematici MPO-a koja se posljednjih mjeseci vodi u medijskom i javnom prostoru.

Ministar zdravlja Rajko Ostojić podsjetio je da se radi o medicinskom zakonu koji je namijenjen liječenju neplodnosti, ali i da on otvara cijeli niz aspekata - medicinski, pravni, sociološki i etički.

Naglasio je da Zakon poštuje načelo optimalnog liječenja, načelo odabira jer su na raspolaganju svi postupci koje nudi suvremena medicina, načelo zdravlja žene i djeteta jer se predviđa sigurna hormonska stimulacija koja na minimum smanjuje višeplodne trudnoće. Također poštuje načelo pravednosti jer ukida diskriminaciju parova i žena koji su dosad morali prije postupka MPO-a prolaziti kroz obvezatno psihološko savjetovanje, načelo dostupnosti jer postoji i u Hrvatskoj te načelo participacije jer nevladine udruge mogu biti članice povjerenstva za MPO.

Članica UN-ova Odbora za suzbijanje diskriminacije žena (CEDAW) i bivša predsjednica Odbora za bioetiku Vijeća Europe Dubravka Šimonović rekla je da "treba pozdraviti mogućnost darivanja i zamrzavanja jajne stanice ali i pomaganja željenog roditeljstva", jer je "intencija ovog zakona omogućiti i pomoći onima kojima treba medicinska pomoć da bi ostvarili željeno roditeljstvo".

"Trebalo bi vidjeti kako ovaj zakon unaprijediti u onim dijelovima gdje postoji prostor za unapređenje", rekla je Šimonović.

"Ovim zakonom postignut je značajan napredak", rekao je specijalist ginekologije i opstetricije Erden Radončić te dodao da je protiv bilo kakvog ograničenja koji zakon predviđa, bilo da se radi o broju oplodnji, dobnog ograničenja ili broja postupaka.

Specijalistkinja ginekologije i opstetricije Romana Dmitrović pohvalila je novi zakon te istaknula da velikim napretkom smatra smanjenje broja transferiranih embrija na dva, mogućnost zamrzavanja zametka, ali i mogućnost da žene mogu odabrati žele li ga zamrznuti ili ne.

Voditelj Centra za MPO u Petrovoj Hrvoje Vrčić istaknuo je kako je stvaranje državnog registra MPO postupaka vrlo važna stvar o kojoj se malo govori, a njegovo stvaranje omogućit će transparentost podataka i bolju koordinaciju.

"Iako je novim zakonom dio nepravilnosti iz dosadašnjeg zakona ispravljen, u njemu postoje diskriminacijske odredbe", ustvrdila je predsjednica lezbijske organizacije Contra te jedna od koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Sanja Juras. Smatra kako je Zakon pogotovo diskriminativan prema ženama koje nemaju problem s neplodnošću te transrodnim osobama.

Voditeljica MPO projekta u udruzi Roda Jelena Koprić istaknula je da će udruga Roda, iako su već donesene pozitivne promjene, i dalje inzistirasti na osnivanju nacionalnog povjerenstva za izdavanje dozvola za rad, na ukidanju ograničavanja broja postupaka te stimuliranih postupaka, ali i na jednakosti pristupa.

(Hina) xsmar yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙