FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Na tribini „Rat poslije rata“ V. Geiger i T. Jonjić

Autor: mkov
ZAGREB, 15. svibnja 2012. (Hina) - Povjesničar Vladimir Geiger i publicist Tomislav Jonjić večeras su na tribini „Rat poslije rata“ u Kulturno-informativnom centru (KIC) u Zagrebu govorili o komunističkim zločinima i žrtvama rata i poraća na području bivše Jugoslavije.

Odvjetnik Jonjić je na pitanje voditelja tribine zašto je ustaški poglavnik Ante Pavelić pobjegao i sudbini prepustio vlastitu vojsku i civile koji su se povlačili odgovorio kako je to bio tada sastavni dio političkoga ponašanja i u drugim europskim zemljama. „Srpska vlada i kralj Petar su se također povlačili u Prvom svjetskom ratu“, rekao je dodavši kako su se potom vratili sa saveznicima kao pobjednici.

Podsjetio je i na odlazak belgijskoga kralja u Drugom svjetskom ratu, koji se natrag u zemlju vratio na anglomaeričkim tenkovima. General de Gaulle na isti je način napustio Francusku, rekao je dodavši kako je Pavelić je "u tom slučaju imao nesreću da je bio poražen".

Jonjić je također osudio rasne zakone NDH i počinjene zločine.

Geiger je kazao da su prvi potezi partizanskih vlasti kad su partizani ušli u Zagreb 1945. bili zaposjeadnje željezničkog kolodvora, radio-postaje i prilaza gradu te je dodao kako je Ozna imala popise nepoćudnih ljudi, koje je trebalo likvidirati, a druge poslati u logore.

Jonjić je dodao kako su u Hrvatskoj tada primijenjeni propisi koje prihvatio AVNOJ te dodao kako su ih provodili članovi kominističke partije, a posebice bivši orjunaši i unitaristi koji su bili uključeni u partijske strukture. „Poveznica im je bila jugoslavenstvo“, rekao je dodavši kako su vojni sudovi, kao nigdje u civiliziranim društvima, sudili i civilima.

Po Geigerovim riječima u završnim operacijama jugoslavenski podatci govore o 340 tisuća zarobljenika u Sloveniji, od kojih je 120 tisuća bilo vojnika NDH te oko 220 tisuća njemačkih vojnika.

Geiger je ocijenio kako bi partizanske snage počinile masovne zločine i da nije bilo povlačenja u svibnju. „Dokumenti svjedoče da su upute o likvidacijama izdavane prije događaja na Bleiburgu“, rekao je dodavši kako se nije radilo o pojedinačnim osvetama nego o organiziranom procesu ubijanja.

Po Geigerovim riječima od 500 tisuća prijeratnih Nijemaca u Jugoslaviji je ostalo oko 190 tisuća, a od toga broja njih je po popisima u logorima završilo 175 tisuća. „Od toga broja u logorima je ubijeno između 50 i 60 tisuća civila“, ustvrdio je dodavši kako 26 tisuća žena nije preživjelo logore te 6 tisuća djece.

Tribinu je vodio novinar Ivica Buljan.

(Hina) xmkov yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙