Najveći gubitnik bio je indeks Pariške burze CAC, koji je oslabio 0,9 posto, na 3.236 bodova. Frankfurtski DAX bio je u minusu 0,1 posto i iznosio je 6.793 boda dok je londonski Ftse bio na istom postotnom dobitku i iznosio je 5.754 boda.
Dužnička kriza u eurozoni ponovo je izbila u prvi plan među ulagačima na europskim tržištima nakon što su najnoviji službeni podaci iz Španjolske pokazali da je tamošnje gospodarstvo ponovo kliznulo u recesiju, smanjivši se u prvom ovogodišnjem tromjesečju za 0,3 posto.
"Podatak o španjolskom BDP-u nadovezao se na prošlotjedni podatak o rekodnoj nezaposlenosti u Španjolskoj na kraju ožujka i na jučerašnje velike prosvjede protiv mjera štednje. Čini se da se problemima s kojima se suočavaju europski čelnici ne nazire kraj", konstatirao je Michael Hewson iz CMC Marketsa.
Ključni španjolski burzovni indeks IBEX oslabio je 0,7 posto a u ovoj je godini ukupno izgubio na vrijednosti 17 posto.
Pad burzovnih indeksa ograničio je ipak apetit ulagača za defanzivnim dionicama. Tako su proizvođači lijekova AstraZeneca i GlaxoSmithKline ojačali 1,1 odnosno 0,6 posto. U plusu, i to 0,5 posto, bio je i France Telecom.
Potporu i dalje pružaju i solidna poslovna izvješća poduzeća. Tako je Adidas dobio na vrijednosti 5,5 posto nakon što je povisio prognozu dobiti i izvijestio o 26-postotnom skoku prodaje u Kini u prvom tromjesečju.
"Velika većina dosad objavljenih poslovnih izvješća nadmašila je očekivanja, što pokazuje da Europa ipak nije svijet i da poduzeća mogu naći izvore rasta u drugim dijelovima svijeta, poput SAD-a i gospodarstava u nastajanju", tumači Philippe Cohen iz Barclays Francea.
"To također pokazuje da se zdravlje europskih poduzeća bitno razlikuje od zdravlja zemalja eurozone", dodaje.
Japansko je tržište zatvoreno zbog praznika.