FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Okrugli stol "Obrana Hrvatske i BiH - Livanjska bojišnica travnja 1992."

Autor: mkov
ZAGREB, 27. travnja 2012. (Hina) - Okrugli stol "Obrana Hrvatske i Bosne i Hercegovine - Livanjska bojišnica - travanj 1992." održava se danas u Palači Matice hrvatske u Zagrebu.

Pozdravljajući sudionike glavni tajnik Matice hrvatske Zorislav Lukić pozvao je na jedinstvo hrvatske ustanove, kako bi zbog događaja, kao što je odluka Predsjedništva Sabora da ukine pokroviteljstvo nad komemoracijom u Bleiburgu, zajednički mogli tražiti njezinu promjenu.

Ocijenio kako je ranije saborsko pokroviteljstvo nad komemoracijom u Bleiburgu gotovo konsenzusom prihvaćeno u cijelom hrvatskom narodu te dodao kako je sadašnja odluka Predsjedništva Sabora "najstrašniji potez u zadnje vrijeme".

Po riječima ravnateljice Hrvatskoga instituta za povijest Jasne Turkalj Livanjska bojišnica je bila područje niza operacija koje su vodile u "Oluju", kojom su na kraju obranjene Hrvatska i BiH.

Zbog snaga, koje nameću tezu da je Hrvatska bila agresor na BiH, važnim održavanje ovoga skupa smatra i ravnatelj Hrvatskoga dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor.

Povjesničar Ivo Lučić u svom izlaganju o političkom stanju u BiH u travnju 1992. i utemeljenju Hrvatskoga vijeća obrane (HVO) podsjetio je na povijesne izvore koji svjedoče kako je muslimansko-bošnjačka politika tražila da JNA, u koju bi ušlo nekoliko muslimanskih generala, bude republička vojska BiH. "Izetbegovićevoj politici priklonili su se Stjepan Kljuić i skupina intelektualaca iz Sarajeva", rekao je dodavši kako je zato Kljuić bio smijenjen.

Podsjetio je kako je Hrvatska zajednica Herceg Bosna bila osnovana kao obrambena zajednica, u čijim dokumentima, naveo je, jasno stoji kako je unutar Bosne i Hercegovine sve dok postoji nezavisna BiH od Jugoslavije.

Istaknuo je i to kako se plan velikosrpske agresije na Hrvatsku i BiH sastojao od političke operacije u poticanju Srba u Hrvatskoj da izdvoje dijelove teritorija iz sastava Republike Hrvatske. "U BiH je trebalo javnost dignuti na noge za Jugoslaviju", rekao je dodavši kako su tako i organizirani veliki prosvjedi u Sarajevu i Mostaru.

Podsjetio je i na hrvatsko glasovanje na referendumu za nezavisnu BiH te dodao kako je Hrvatima onda kao i danas jedino važno bilo kakva će biti BiH i hoće li oni u njoj moći birati sami svoje zastupnike.

Vojni povjesničar Davor Marijan govorio je o taktičkoj razini sukoba na Livanjskoj bojišnici. "Zaustavljanjem srpskoga prodora u Livno tada nismo bili svjesni što smo napravili", rekao je dodavši kako je danas, 20 godina poslije potpuno jasno kako je to bila hrvatska strateška pobjeda.

Admiral Davor Domazet Lošo smatra kako su Hrvatska i BiH bile jedinstveno ratište te da u ratnim godinama nisu bila dva rata nego se, kako je rekao, radilo o jednom ratu u kojem je trebalo uspostaviti granice Velike Srbije.

"Snage koje su 1991. išle u agresiju na Hrvatsku polaze iz BiH", rekao je dodavši kako im je prostor BiH bio operacijska osnovica.

Ocijenio je kako je Srbima i JNA ključan bio prodor prema moru preko Livna i dolinom Neretve prema Pločama.

Obranivši se 1991. Hrvati su obranili prvi put BiH, rekao je dodavši kako su Hrvati zaustavljanjem srpskoga prodora u Livno i stabiliziranjem bojišnice prema Kupresu ponovno spasili BiH.

Na okruglom stolu tijekom dana trebaju izlagati i saborski zastupnik Milijan Brkić, bivši zapovjednici postrojba Čedomir Sovulj, Jure Granić, Boris Jacović i Željko Mihaljević te Branko Miloloža.

(Hina) xmkov ynpav

An unhandled error has occurred. Reload 🗙