FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

Autor: mcur
ZAGREB, 19. travnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 12,30 sati:

ZAGREB - Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila prijedlog zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) i uputila ga u redovitu saborsku proceduru. Zakon se odnosi na liječenje neplodnosti žena i parova, a njime se određuju uvjeti za ostvarivanje prava na MPO, vrste postupaka MPO-a te prava, obveze i odgovornosti svih sudionika u tome postupku. Za parove i žene koji ne mogu začeti dijete prirodnim putem to je izrazito teška i potresna spoznaja, a i sam postupak liječenja je stresan i ne jamči im da će doći do željenog djeteta, naglasio je ministar zdravlja Rajko Ostojić. Upravo zbog toga, svima njima moramo omogućiti da iskoriste sve što im nudi suvremena medicina, a ovakav prijedlog zakona im to osigurava, poručio je Ostojić. Radi se o kompleksnom zakonu koji otvara niz etičkih, bioetičkih, pravnih, socioloških, kulturoloških, pa i civilizacijskih pitanja, tako da će se o tome sigurno nastaviti polemike koje traju već 74 dana, otkako je to pitanje otvoreno u javnosti. Zakon ide u redovitu proceduru pa očekujemo od svih zainteresiranih da se uključe sa svojim savjetima i prijedlozima, najavio je Ostojić te zamolio da javna rasprava završi što prije jer neki parovi na taj zakon čekaju već godinama. Zakon o MPO-u bit će usvojen u razumnom roku jer ljudima koji ne mogu imati djecu on znači jako puno, a kroz javnu raspravu trebamo približiti taj problem i ostalim ljudima koji na to gledaju drugačije, rekao je premijer Zoran Milanović. Zakon o MPO-u temelji se na šest načela – načelu optimalnog liječenja, sukladno praksi razvijenih europskih i svjetskih država, kao i načelu izbora jer su na raspolaganju svi postupci koje nudi suvremena medicina, bez nametanja stajališta ili obveza.

ZAGREB - Hrvatski sabor danas je nastavio sjednicu raspravom o potvrđivanju Sporazuma između hrvatske i bugarske vlade o policijskoj suradnji čime se, kako je rekao ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, uspostavlja suvremeni pravni okvir za suradnju sukladno važećim europskim standardima. Ministar Ostojić naglasio je da se tim sporazumom nastavlja već postojeća policijska suradnja između Hrvatske i Bugarske te je podsjetio kako su sporazum o suradnji hrvatska i bugarska vlada potpisale 1996., dok su ministarstva unutarnjih poslova dviju zemalja sporazum o policijskoj suradnji potpisala 2005. Prijedlog Zakona o oznakama izvornosti, zemljopisnog podrijetla i tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dobio je danas potporu saborskih klubova, koji su pozvali domaće poljoprivredne proizvođače da se više posvete dobivanju oznaka kojima će na europskom tržištu zaštititi svoje proizvode. Zakonom, koji je usklađen s propisima EU, uređuje se postupak zaštite spomenutih oznaka za poljoprivredne i prehrambene proizvoda u Hrvatskoj, kao i postupak podnošenja zahtjeva za registraciju oznaka na razini EU. Zakon omogućuje proizvođačima autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda da nakon zaštite na području Hrvatske pokrenu postupak zaštite na razini EU te registriraju oznake na europskom tržištu, što povećava prepoznatljivost proizvoda, regije u kojoj se proizvode i čiji naziv nose, a u konačnici i cijele Hrvatske. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina naglasio je da se zaštitom proizvoda spomenutim oznakama povećava i konkurentnost na tržištu, a proizvođačima takvih proizvoda dopušta se monopolistički položaj. Napomenuo je da u Hrvatskoj status autohtonih proizvoda ima sedam proizvoda - istarski pršut, varaždinsko zelje, poljički soparnik/zeljanik/uljenak, meso zagorskog purana, lički krumpir, te krčki i drniški pršut. U postupku registracije su četiri proizvoda - ekstra djevičansko maslinovo ulje s Cresa, ogulinski kiseli kupus i zelje, dalmatinski pršut i baranjski kulen.

PULA - Istarski župan Ivan Jakovčić poručio je danas s konferenciji za novinare u Puli da - unatoč nesuglasica oko proglašenja kulturnog dobra na području Sv. Katarine - Monumenti - u vladajućoj koaliciji nema nikakvih trzavica ni problema. "Bilo kakve špekulacije na tu su temu", kako je kazao, "definitivno pucanj u prazno". "Koalicija je vrlo čvrsta i jedinstvena, u ovom je slučaju u pitanju samo ton oko ove teme. Moj ton je bio najviši i najteži, no u suštini svi mislimo na isti način", ocijenio je Jakovčić. Istaknuo je da snažno podupire ministricu kulture Andreu Zlatar Violić koja, smatra on, "treba raščistiti ovu situaciju". Jakovčić je kazao da podupire i prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića premda se ne slaže s njegovom tvrdnjom da župan ima ingerencije nad konzervatorskim odjelom u Puli. "Konzervatorski odjel u Puli je dio jedne uprave Ministarstva kulture. Da sam ja zadužen za taj odjel, zasigurno se ne bi događale takve gluposti", izjavio je Jakovčić. Ako je Čačićeva tvrdnja najava da će se taj posao decentralizirati i da će županije dobiti u nadležnost konzervatorske odjele, onda osobno to snažno podržavam, ali ne prihvaćam tezu da je istarski župan suodgovoran za nastalu situaciju, poručio je Jakovčić. Istaknuo je kako smatra da se ne mogu donijeti takve odluke u trenutku kada svi očekuju snažan zaokret na području gospodarstva. Jakovčić smatra da je namjerno čitava jedna lokacija proglašena kulturnim dobrom a ne samo pojedine zgrade.

ZAGREB - Bivši predsjednik uprave austrijske Hypo banke Wolfgang Kulterer danas na zagrebačkom Županijskom sudu ponovno svjedoči na suđenju bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu optuženom za ratno profiterstvo zbog primanja provizije, nakon što je Hrvatskoj 1995. odobren kredit za kupnju zgrada veleposlanstava. Kulterer je prvi puta svjedočio 2. ožujka, a tjedan dana kasnije kada je trebao nastaviti odgovarati na pitanja tužiteljstva svoj je nedolazak ispričao bolešću. Bivši čelnik Hypo banke u svom je prvom pojavljivanju pred sudom kazao da se Sanader tek pred kraj pridružio pregovorima o kreditu koje je vodio bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić te da je provizija isplaćena osobi pod imenom Eugen Laxa. No, po tvrdnjama ostalih austrijskih svjedoka provizija je isplaćena Sanaderu za razvoj tržišta u Hrvatskoj, ali i kao uvjet za zaključenje kredita. Sanadera, koji sve optužbe od početka odbacuje, USKOK tereti da je 1995. od austrijske banke dobio primio 3,6 milijuna kuna, zbog čega je optužen i za ratno profiterstvo s obzirom da se Hrvatska tada još nalazila u ratnoj opasnosti.

ZAGREB - Ponovno je odgođen početak suđenja osječkom poduzetniku Dragi Tadiću, ovoga puta zbog obveza njegove braniteljice Jadranke Sloković na suđenju Ivi Sanaderu. Tadić, koji je optužen za pokušaj podmićivanja neimenovanih sudaca Vrhovnog suda kako bi se promijenila osuđujuća presuda Branimiru Glavašu za ratni zločin, jutros se pojavio na zagrebačkom Županijskom sudu, no njegova odvjetnica je obavijestila sudsko vijeće da je spriječena obvezama na suđenju bivšem premijeru koje se danas nastavlja ispitivanjem predsjednika uprave austrijske Hypo banke Wolfganga Kulterera. Odvjetnica Sloković je u podnesku navela da je to suđenje ušlo u završnu fazu te je zatražila odgodu ročišta, što je sudac Zdravko Majerović prihvatio i raspravu zakazao za 21., 22. i 28. svibnja.

ZADAR - Zadarska policija izvijestila je danas da je pronašla šest vrijednih umjetnina koje su ukradene 1999. godine iz radionice Konzervatorskog ureda u Zadru. Kako se doznaje sve umjetnine su pronađene na području Zadra, a vrijednost im je procijenjena na oko 100 tisuća kuna. Među pronađenim umjetninama najvrjednija je ikona "Sv. Nikola", koja je bila i na međunarodnoj potrazi. Riječ je o djelu nepoznatog autora rađenog temperom na dasci 61x91 cm, 18./19. stoljeće. Ukradene su bile i drvena skulptura anđela nepoznatog autora iz 18. stoljeća (tempera, visina 80 cm), drvena skulptura anđela, također nepoznatog autora (tempera, visina oko 90 cm, 18./19. st.) i drvena skulptura Bogorodice nepoznatog autora (tempera, visina 50-60 cm, 18./19. st.). Riječ je i o ulju na platnu, apstraktni prikaz, pozlaćeni okvir ovalnog oblika, djelo zadarskog restauratora te o kopiji ikone nepoznatog porijekla "Poprsje Bogorodice", dimenzija 100x90cm, nepoznatog autora i vlasnika. Zbog počinjenja ovog kaznenog djela 2000. godine je državnom odvjetništvu prijavljen tada 30-godišnjak iz Zadra, a potraga za ukradenim predmetima trajala je skoro 13 godina.

ĐURĐEVAC - Vlasnik đurđevačkog Pučkog otvorenog učilišta Dražen Karlovčan nepravomoćno je danas na Općinskom sudu u Koprivnici osuđen na dvije godine zatvora, odnosno pet godina uvjetno, zbog osam kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti. Uz Karlovčana osuđeno je još 17 osoba, predavača i profesora te administrativnih radnika učilišta i to zbog poticanja ili pomaganja u izvršenju kaznenog djela. Svi su dobili uvjetne zatvorske kazne. Minimalna kazna koju je izrekla sutkinja Lidija Vuljak je četiri mjeseca zatvora, koja je preinačena u jednogodišnju uvjetnu kaznu, a najveću kaznu dobio je prvooptuženi Karlovčanin. Optuženi su proglašeni krivima jer su 2008. kandidatima za prekvalifikaciju zanimanja omogućili stjecanje svjedodžbi bez polaganja ispita.

ZAGREB - Za sada nepoznati razbojnik jutros je uz prijetnju pištoljem opljačkao poslovnicu Hrvatske pošte u Ulici Ivana Šibla u Zagrebu, a tijekom pljačke nitko nije ozlijeđen, izvijestila je zagrebačka policija. Očevid je u tijeku i još se ne zna koliko je novca ukradeno. Policija traga za razbojnikom.

ZAGREB - Sporazum o znanstvenoj suradnji između Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) i Akademije znanosti Instituta Francuske (Académie des sciences Institut de France) danas su potpisali predsjednik HAZU Zvonko Kusić i stalna tajnica Akademije znanosti Instituta Francuske, akademkinja Catherine Bréchignac. Sporazumom se omogućuje promicanje odnosa među znanstvenicima koji rade u najnaprednijim centrima za temeljna istraživanja u svojim zemljama, a njihova suradnja pridonosi razvoju razmjena među znanstvenim zajednicama u Hrvatskoj i Francuskoj.

ZAGREB - Trodnevni međunarodni znanstveni skup o književnom povjesničaru Ivi Frangešu počeo je jutros u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti (HAZU) u Zagrebu. U pozdravnom govoru predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić ocijenio je kako je Frangeš svojim istraživanjima preobrazio hrvatsku književnu povijest podignuvši ju na europske standarde. Govoreći u ime Odsjeka za kroatistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu akademik Krešimir Nemec je podsjetio kako je na mjesto šefa katedre poslije Antuna Barca 1956. došao Ivo Frangeš, koji je, između ostaloga sa Zdenkom Škrebom i Aleksandrom Flakerom bio jedan od osnivača zagrebačke stilističke škole. Akademik Radoslav Katičić u svom je izlaganju ocijenio kako Frangeš kao povjesničar književnosti u našoj znanosti i kulturi utjelovljuje razdoblje, koje je danas vrlo živa povijest. "Bio je prvak naše povijesti književnosti u doba kad se sve naglašenije prestajala oštro odvajati starija hrvatska književnost od novije te je na narodni preporod prestao gledati kao na cezuru", rekao je Katičić dodavši kako je Frangeš bio književni povjesničar s velikim zaslugama za svu hrvatsku filologiju.

(Hina) xmć ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙