Dow Jones oslabio je 0,09 posto, na 12.708 bodova, a za toliko je skliznuo i Nasdaq indeks, zaronivši na 2.784 boda. S&P 500 ojačao je, pak, 0,05 posto, na 1.316 bodova.
Zahvaljujući naznakama jačanja američkog gospodarstva, S&P 500 indeks porastao je od početka godine gotovo 5 posto. Prošloga je tjedna zabilježio najveći uspon u posljednjih mjesec dana.
Pozitivno na tržište djeluju i dobri kvartalni poslovni rezultati, premda ne oduševljavaju.
Prema podacima Thomson Reutersa, dosad je poslovna izvješća za proteklo tromjesečje objavilo oko 15 posto kompanija čije su dionice sadržane u S&P 500 indeksu, a samo ih je 59 posto ostvarilo bolje rezultate nego što se očekivalo.
To je manje nego u trećem tromjesečju, kada je procjene nadmašilo 68 posto kompanija, dok ih je u drugom kvartalu to ostvarilo čak 78 posto.
Ulagači se nadaju da će se taj postotak poboljšati ovoga tjedna, kada će poslovna izvješća objaviti 117 kompanija iz S&P 500 indeksa. Među ostalim, Apple, McDonald's, DuPont, Johnson & Johnson…
Prate se i zbivanja u Europi, premda tamošnja dužnička kriza već neko vrijeme manje utječe na Wall Street nego krajem prošle godine.
U fokusu su pregovori grčke vlade s kreditorima, a ulagači se nadaju dogovoru koji bi spriječio bankrot Grčke i omogućio novu pomoć prije nego što u ožujku Ateni stigne na naplatu 14,5 milijardi eura obveznica.
Kako bi otpisali oko 50 posto dugova Grčke, privatni ulagači traže od Atene kamatu od 4 posto na nove obveznice kojima bi se zamijenile stare. Grčka vlada spremna je, pak, platiti kamatu od 3,5 posto, a u tome su je podržali i ministri financija eurozone, koji su nakon jučerašnjeg sastanka poručili da je ponuda privatnih ulagača nedovoljna.
Na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,94 posto, na 5.782 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,50 posto, na 6.436 bodova, a pariški CAC 0,51 posto, na 3.338 bodova.